– Miłość bliźniego przejawia się w działalności charytatywnej. Pokazywanie niedoli i krzywdy innych to uwrażliwianie na konieczność niesienia pomocy – powiedział na brefingu prasowym minister Przemysław Czarnek.
Briefing odbył się w ramach ogólnopolskiej konferencji naukowej „Działalność charytatywna jako przejaw wolności religijnej”, zorganizowanej przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, Katedrę Dialogu Międzyreligijnego i Pomocy Humanitarnej UKSW oraz Katedrę Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych UKSW.
Dyrektor UCBWR, ks. prof. Waldemar Cisło zaznaczył, że w Polsce mjający rok był rekordowy jeśli chodzi o pomoc humanitarną. – Serca Polaków są bardziej otwarte niż zasobność ich kieszeni – stwierdził.
Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek zwrócił uwagę na fakt, iż tylko w warunkach wolności religijnej jesteśmy w stanie organizować akcje pomocy humanitarnej i charytatywnej na taką skalę, jak to się dzieje w Polsce. – Bez wolności religijnej taka pomoc nie byłaby możliwa – powiedział.
Podkreślił ogromne zaangażowanie w dziedzinie Kościoła i organizacji kościelnych. – W Polsce cieszymy się wolnością religijną. Dzięki temu Kościół i organizacje kościelne tworzą środowisko, w którym pomoc humanitarna i działalność chartatywna jest na najwyższym poziomie. Za to należy się Kościołowi ogromne podziekowanie – dodał.
Podczas spotkania zwrócono uwagę na bardzo owocny wymiar współpracy Kościoła oraz szkół i uczelni wyższych na terenie Lubelszczyzny, którą zainicjował ówczesny wojewoda Przemysław Czarnek. Archidiecezja lubelska, a także diecezja siedlecka, wraz z uczniami i studentami placówek z tego terenu, zbierały fundusze na odbudowę zniszczonych wojną domów w syryjskim Aleppo oraz pomoc Kenijczykom, dotkniętym procederem handlu ludźmi.
Ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC zaprezentował obszerny raport, który ukazuje skalę zaangażowania organizacji ponaddiecezjalnych, diecezjalnych i zakonnych w działalność charytatywną. Jest to drugi w historii Kościola w Polsce tego typu raport.
Obejmuje działalność organizacji katolickich w zakresie pomocy medycznej, żywnościowej i sprzętowej, psychologicznej i rodzinnej, pomocy doraźnej oraz pomocy rozwojowej i humanitarnej. Wskazuje jaka część działalności charytatywnej kierowana jest do dzieci i młodzieży, osób starszych, uzależnionych, niepełnosprawnych, bezdomnych, migrantów i uchodźców, bezrobotnych. Zawiera informacje o liczbie prowadzonych przez te organizacje dzieł, w tym placówek oraz liczby beneficjentów.
Wynika z niego, że w Polsce istnieje ok. 891 katolickich organizacji charytatywnych. W ich ramach prowadzone jest ponad 6 500 dzieł charytatywnych. Jeśli weźmiemy pod uwagę jednostkowe formy pomocy, to wychodzi, iż było to ponad 4 miliony.
– Organizacje katolickie tworzą największą, po publicznej, sieć pomocową w Polsce. Podmioty katolickie wpisują się także w realizację zadań pomocowych publicznych. Nie ma innego takiego sektora nie licząc państwa, które by tak szeroko działały charytatywnie – podkreślił ks. Sadłoń.
Na zdjęciu od lewej: dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor UKSW, ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. ucz., dyrektor UCBWR, dr hab. Przemysław Czarnek, prof. ucz., minister edukacji i nauki, ks. prof. Jan Przybyłowski
Na zdjęciu brefing prasowy
Na zdjęciu tytułowym: ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. ucz. oraz minister edukacji i nauki dr hab. Przemysław Czarnek, prof. ucz.