Przejdź do treści

Konferencja „Dobry wzrok Mazowszan” na UKSW

Rusza pierwszy w Polsce projekt dotyczący profilaktyki i diagnostyki przesiewowej chorób cywilizacyjnych oczu mieszkańców Mazowsza. Inaugurująca projekt Samorządu Województwa Mazowieckiego konferencja odbyła się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Bardzo się cieszę, że tak ważna konferencja odbywa się w murach naszej Uczelni. To dla nas zaszczyt ale i możliwość wpisania się w dobre dzieła, które dokonują się na Mazowszu – mówił otwierając konferencję ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW. – Nie nadużyję słowa, jeśli powiem, że marszałek Adam Struzik jest przyjacielem naszego Uniwersytetu i od lat wspiera nasze inicjatywy, doskonale rozumiejąc nasze potrzeby. To właśnie dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, nasi studenci mogą odbywać zajęcia kliniczne m.in. w szpitalu międzyleskim za co chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Już za rok pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego naszego Wydziału Medycznego. Collegium Medicum rozpoczną pracę w szpitalach na Mazowszu, mogąc stać się wsparciem dla mieszkańców województwa. To ważny moment dla naszego regionu. – dodał Rektor UKSW.

ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zaznaczył, że konferencja na UKSW inauguruje pionierski projekt obejmujący cykl badań profilaktycznych i diagnostycznych oczu. Uświadomił zebranym, że w Polsce schorzeniami narządu wzroku jest dotkniętych ok. 300 tysięcy osób. Podkreślił, że wśród partnerów projektu znalazł się Międzyleski Szpital Specjalistyczny, a także klinika okulistyki Wydziału Medycznego. Collegium Medicum, bo jak mówił „Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego nie po raz pierwszy jest naszym partnerem”.

Marszałek Adam Struzik

Pomysłodawcą konferencji była Małgorzata Pacholec, prezes Retina AMD Polska, która opowiedziała zebranym na konferencji o sytuacji pacjentów tracących wzrok z powodu chorób cywilizacyjnych oczu.

– Wiem z własnego doświadczenia jak utrata widzenia wyłącza nas z aktywności życiowych – mówiła Małgorzata Pacholec. – Wiąże się z tym lęk, uzależnienie od innych, pogorszenie sytuacji materialnej, samotność, wreszcie izolacja. Trzeba przekroczyć barierę wstydu, aby sięgnąć po pomoc. Program „Dobry wzrok Mazowszan” ma uświadomić ludziom, że o wzrok warto i trzeba dbać. Wczesna diagnostyka może stać się szansą  na zachowanie wzroku w dobrym stanie na dłużej. Diagnoza nie musi być wyrokiem. Nikt nie powinien pozostać sam, bez wsparcia. – dodała Małgorzata Pacholec.

Małgorzata Pacholec

O znaczeniu badań przesiewowych i roli promocji zdrowia mówił zebranym Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego, który podkreślił kluczową rolę profilaktyki w chorobach cywilizacyjnych, w tym w chorobach oczu.

Konferencja  „Profilaktyka i diagnostyka przesiewowa chorób cywilizacyjnych oczu mieszkańców Mazowsza” odbyła się w ramach projektu Samorządu Województwa Mazowieckiego „Dobry wzrok Mazowsza”

16 lutego 2024