W ostatnim czasie badacze naszej Uczelni osiągnęli wiele sukcesów – otrzymali nominacje do gremiów naukowych, zostali laureatami prestiżowych rankingów i zyskali finansowanie na projekty.
Powołanie do Rady Naukowej Instytutu Badań Edukacyjnych naukowców z Wydziału Studiów nad Rodziną i Wydziału Społeczno- Ekonomicznego
Dr hab. Agnieszka Regulska, prof. uczelni, prodziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW oraz dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. uczelni, kierownik Katedry Socjologii Kultury na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym zostali powołani do Rady Naukowej IBE. Nominacje otrzymali z rąk ministra edukacji i nauki, dr hab. Przemysława Czarnka, prof. uczelni.
Instytut Badań Edukacyjnych zajmuje się prowadzeniem interdyscyplinarnych badań, dotyczących funkcjonowania i efektywności systemu edukacji w Polsce. Członkowie Instytutu biorą udział w krajowych i zagranicznych projektach, sporządzają raporty i przeprowadzają ekspertyzy. Wspierają działania edukacyjne i wdrażają efekty przeprowadzonych badań na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim.
Dr hab. Agnieszka Regulska, prof. uczelni to specjalista w dziedzinie pedagogiki, doktor habilitowany nauk społecznych. Studia doktoranckie ukończyła na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, zaś habilitację na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Zainteresowania naukowe prof. Regulskiej dotyczą pedagogiki społecznej, w tym m.in.: wychowania czy wsparcia rodziny.
Badania naukowe dr. hab. Rafała Wiśniewskiego, prof. uczelni obejmują socjologię kultury i komunikację międzykulturową. Prowadzi zajęcia w Instytucie Socjologii UKSW. Jest członkiem m.in. Komitetu Polityki Naukowej, Rady Naukowej Biblioteki Narodowej, a od 2017 roku pełni funkcję dyrektora Narodowego Centrum Kultury.
Na zdjęciu: członkowie Rady Naukowej Instytutu Badań Edukacyjnych z ministrem edukacji i nauki (fot. MEiN)
Wyróżnienie na Liście 100 dla naukowca z Wydziału Prawa i Administracji
Dr hab. Marek Świerczyński, prof. uczelni znalazł się w gronie laureatów Listy 100. To inicjatywa Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Lista przedstawia sylwetki stu osób, które w 2021 roku znacząco przyczyniły się do poszerzania wiedzy, popularyzacji oraz podnoszenia kompetencji cyfrowych w Polsce. Znalezienie się w gronie laureatów to wyraz uznania osób prowadzących działalność na rzecz przybliżania technologii cyfrowej w środowisku lokalnym czy ogólnopolskim.
– Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia, traktuję je przede wszystkim jako uznanie działalności prowadzonej od 2017 r. w Radzie Europy w zakresie cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości. W tym roku opracowaliśmy m.in. wytyczne, obejmujące wykorzystanie inteligentnych algorytmów w postępowaniach sądowych oraz poszerzające ogólne kompetencje cyfrowe dla 47 państw członkowskich. Działamy również aktywnie w grupie roboczej ds. sztucznej inteligencji utworzonej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – mówi naukowiec z Wydziału Prawa i Administracji UKSW.
Pełna lista tegorocznych laureatów dostępna jest na stronie: http://umiejetnoscicyfrowe.pl/lista-100/
Dr hab. Marek Świerczyński, prof. uczelni jest m.in. konsultantem Rady Europy, członkiem EU AI Alliance, mediatorem, adwokatem. Prowadzi zajęcia w Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego na WPiA UKSW. Pełnił funkcję eksperta w Zespole do spraw uchylania barier w e-administracji przy Komitecie Stałym do spraw Informatyzacji i Łączności Rady Ministrów oraz działał jako ekspert legislacyjny Pracodawców RP. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z dziedziny prawa prywatnego międzynarodowego, nowych technologii oraz prawa farmaceutycznego.
Grant Narodowego Centrum Nauki dla badacza z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych
Na projekt naukowy pt. „Teoriomnogościowe aspekty selekcji topologicznych” dr Piotr Szewczak pozyskał 955 458 zł. Projekt zrealizuje w międzynarodowej współpracy badawczej z dr. Lyubomyrem Zdomskyym z Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wiedeńskiego w Austrii. Zespół badawczy tworzyć będzie trójka naukowców z Polski oraz dwójka badaczy z Austrii.
Badania dotyczą obiektów będącymi podzbiorami prostej rzeczywistej oraz selekcji topologicznych, tzn. pewnych własności pochodzących z różnych dziedzin matematyki. Obecnie jest to jeden z najbardziej aktywnych kierunków badań czystej matematyki i jej podstaw. Prowadzone badania przyczynią się do rozwoju teorii selekcji topologicznych jako takiej. Teoria ta łączy różne gałęzie matematyki i umożliwia transportowanie i stosowanie metod każdej z tych dziedzin w pozostałych – czytamy w opisie projektu. Jego realizacja potrwa trzy lata, a rozpocznie się w październiku 2022 roku.
Dr Piotr Szewczak jest adiunktem w Instytucie Matematyki UKSW. W 2015 roku otrzymał tytuł doktora nauk matematycznych. Jest laureatem grantu Etiuda Narodowego Centrum Nauki oraz stypendystą Kolmana-Sorefa na Uniwersytecie Bar-Ilan w Izraelu. W pracy naukowej zajmuje się m.in. topologią ogólną i teoriomnogościową czy kombinatoryką nieskończoną. Prowadzi badania naukowe we współpracy z zagranicznymi naukowcami z Rosji, Izraela, Austrii czy Hiszpanii.