Przejdź do treści

Noc Biologów. Tajemnice życia

XIII edycja Nocy Biologów pod hasłem „Tajemnice życia. Od komórek do biosfery” odbyła się na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku (WBNŚ) UKSW. Program wydarzenia obejmował warsztaty, prezentacje i wykłady, przygotowane z myślą o uczniach szkół podstawowych i licealistach.

– Noc Biologów przynosi szereg korzyści zarówno uczniom jak wykładowcom. Uczniowie mają unikalną możliwość zetknięcia się z praktycznymi aspektami nauki, co może zainspirować ich do dalszej edukacji i rozwijania zainteresowania biologią. Przedstawienie w przystępny sposób skomplikowanych zagadnień naukowych, pomaga uczniom lepiej zrozumieć i docenić nauki przyrodnicze – mówi dr Monika Fajfer-Jakubek, adiunkt w Zakładzie Biologii Molekularnej i Genetyki UKSW, koordynator tegorocznej edycji Nocy Biologów na UKSW. – Dla wykładowców udział w Nocy Biologów to okazja do dzielenia się pasją i wiedzą z młodszym pokoleniem. Może stać się również doskonałą platformą do prezentacji i osiągnięć naukowych naszej kadry.

Podczas Nocy Biologów licealiści mieli okazję do poznania tajemnic własnego genomu

Chemia w życiu codziennym

Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia laboratoryjne. Dr hab. Małgorzata Wszelaka- Rylik, prof. ucz., prodziekan WBNŚ UKSW, zapoznała licealistów z podstawami analizy chemicznej. Uczestnicy mieli okazję, by nauczyć się rozróżniania składników związków chemicznych lub ich mieszanin. Zajęcia pozwoliły zrozumieć praktyczne zastosowanie chemii znanej z teoretycznych lekcji szkolnych, w codziennym życiu oraz szeroko pojętej nauce. Podczas zajęć poświęconych „izolacji DNA”, dr Paweł Rusin z Instytutu Nauk Biologicznych UKSW z udziałem studentek Katrin Radu i Martyny Wieczorek, a także asystentek z Koła Biologii Molekularnej UKSW, zaznajomił licealistów z trudnymi zagadnieniami dotyczącymi genetyki, pomagając im odkryć tajemnice własnego genomu. Dr inż. Bartłomiej Macherzyński, pełnomocnik dziekana ds. praktyk studenckich na kierunku Inżynieria Środowiska, pokazał uczniom w jaki sposób można skutecznie usunąć fosfor ze ścieków, wzbogacając szkolną wiedzę o nieoczywiste, kluczowe zagadnienia ekologii.

Największym zainteresowaniem uczniów cieszą się niezmiennie zajęcia w laboratoriach UKSW

Dr inż. Monika Kisiel, członek Rady WBNŚ i Barbara Serwacka, podczas zajęć zatytułowanych „Gleby – bezcenny skarb”, omówiły rolę gleb w naszym życiu. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się w jaki sposób powstają i z czego są „zbudowane” gleby, a także jakie są ich funkcje. Wybrane zagadnienia zostały zobrazowane prostymi ćwiczeniami i doświadczeniami.

Świat pajęczaków, moc roślin

Jak wyglądali ludzie w przeszłości? W jakiej byli kondycji i z jakimi chorobami się mierzyli? Podczas przygotowanych specjalnie zajęć, dr Justyna Marchewka-Długońska z Zakładu Biologii Człowieka UKSW  i studenci ze Studenckiego Koła Biologii Człowieka, wprowadzili licealistów w tematykę rekonstrukcji osteobiografii. Dowiedzieli się, w jaki sposób można pracować z materiałem osteologicznym i jakie informacje można z nich wyczytać.

Uczniowie biorący udział w zajęciach prowadzonych przez dr hab. Anitę Kalisiewicz, prof. ucz. i studentów Marcina Weselaka i Amelię Czerwińską, poznali zwyczaje ryb z gatunku poecilia reticulata czyli popularnych gupików – wielobarwnych rybek akwariowych. Następnie mogli przekonać się jaki rodzaj pożywienia odpowiada im najbardziej, ile czasu zajmuje im znalezienie i zjedzenie pokarmu umieszczonego w akwarium.

– Czy powinniśmy czuć lęk gdy widzimy pająka?  – pytał Mikołaj Świątek z Koła Biologów Terenowych UKSW podczas zajęć o znaczącym tytule „Nie taki pająk straszny”.

Oswajanie licealistów z budzącym lęk światem pajęczaków

Dr Monika Fajfer-Jakubek z Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki, podczas interaktywnego wykładu połączonego z prezentacją multimedialną, zapoznała licealistów z fascynującym światem pajęczaków. Wykład uwzględniał ich różnorodność, unikalną systematykę oraz złożone procesy rozmnażania. To pozwoliło im spojrzeć na naszych „ośmionogich przyjaciół” z nowej perspektywy.

Wymiana wiedzy i doświadczeń

O „tajemniczej mocy roślin”, ich rozmaitych zastosowaniach, ziołach leczniczych i roślinach trujących opowiadali uczniom studenci Marta Włodarczyk i Aleksander Izdebski, prezentując świat roślin od rzadko pokazywanej uczniom strony.

Życiu w ekstremalnych warunkach poświęcił swój wykład Mateusz Mączyński, student magisterskich studiów biologicznych na WBNŚ. Przedstawił on wybrane przykłady organizmów zdolnych do przetrwania w skrajnie trudnych warunkach: w kwaśnych jeziorach, głębinach oceanów w gorących piaskach czy na lodowych pustyniach, a więc w środowiskach z pozoru niemożliwych do zamieszkania.

– Noc Biologów to wydarzenie, w które angażują się zarówno studenci jak i kadra naukowa. Pozwala na wymianę wiedzy i doświadczeń między środowiskiem akademickim a szerszą społecznością. Wydaje się to szczególnie ważne dla zwiększenia zainteresowania działalnością naukową naszej Uczelni, a także promowania szeroko pojętych nauki i edukacji – mówi dr Monika Fajfer-Jakubek. – Noc Biologów to okazja do nauki i… zabawy. Służy budowaniu pozytywnego stosunku młodych ludzi do nauki i badań naukowych. Wydarzenia tego typu odgrywają ważną rolę w inspirowaniu przyszłych pokoleń naukowców i promowaniu działalności naukowej jako zajęcia ekscytującego i wartościowego.

Podczas tegorocznej edycji Nocy Biologów na kampusie Wóycickiego UKSW

„Noc Biologów”, to cykliczne wydarzenie zainicjowane przez naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego XIII edycja pod hasłem „Tajemnice życia. Od komórek do biosfery” odbyła się w 38 ośrodkach w całej Polsce, w tym na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku UKSW. Na UKSW, zajęcia laboratoryjne, warsztaty i wykłady prowadzą pracownicy, i studenci Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku. Koordynatorem tegorocznej edycji Nocy Biologów na UKSW była dr Monika Fajfer-Jakubek, adiunkt w Zakładzie Biologii Molekularnej i Genetyki na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku UKSW.

16 stycznia 2024