O kształceniu i szkołach polonijnych podczas Forum Ekonomicznego dyskutowała prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.
W tym roku obyło się jubileuszowe XXX spotkanie pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Przez trzy dni trwania konferencji odbyło się prawie 400 wydarzeń merytorycznych m.in. paneli dyskusyjnych, w których wzięli udział politycy oraz specjaliści ze świata biznesu, nauki i kultury. Wszystkie panele były tłumaczone na 65 języków.
Panele z udziałem prof. Fidelus poświęcone były edukacji i kształceniu polonijnemu.
Podczas pierwszego panelu poruszono kwestie finasowania tego typu placówek. Omawiano również przyszłość szkół polonijnych.
– W czasie dyskusji podkreślono konieczność inwestowania w kształcenie polonijne oraz nauczycieli tam pracujących. Zwracano uwagę na potrzebę organizowania w Polsce różnych form wsparcia skierowanych do nauczycieli oraz potrzebę wzmacniania przedsiębiorczości dzieci i młodzieży poprzez edukację – mówi prof. Anna Fidelus.
W drugim panelu, z udziałem ministra edukacji i nauki, poruszano kwestie kształcenia studentów zagranicznych. Analizowano także ofertę uczelni dla obcokrajowców i Polonii.
Prorektor mówiła o działaniach UKSW, które sprawiają, że nasz Uniwersytet jest otwarty na studentów z zagranicy. – Z roku na rok podejmujemy więcej działań skierowanych do obcokrajowców, weryfikujemy programy kształcenia pod kątem potrzeb tych studentów. Staramy się aby czuli się u nas dobrze – wyjaśnia.
Trzeci panel z udziałem prof. Fidelus był poświęcony naukowcom polskiego pochodzenia. Omawiano m.in. projekt Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej stworzenia bazy naukowców o polskich korzeniach pracujących w ośrodkach naukowych na całym świecie. Taka baza będzie pomocna w tworzeniu polskich zespołów i prowadzenia międzynarodowych badań.
Forum Ekonomiczne jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, gdzie prócz dyskusji o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów przedstawiane są także konkretne rozwiązania.
Organizatorem Forum jest fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Wydarzenie przez niemalże 30 lat organizowane było w Krynicy Zdroju. Od trzech lat odbywa się w Karpaczu.
Punktem wyjścia do określenia tematyki poszczególnych paneli były w tym roku 22 ścieżki programowe, w tym: Biznes i Zarządzanie, Europa i Świat, Forum Bezpieczeństwa, Forum Eksportu, Forum Ochrony Zdrowia, Makroekonomia, Media i Komunikacja, Nowa Gospodarka, czy Zrównoważony Rozwój.
W Forum uczestniczyli przedstawiciele polskich władz centralnych i samorządowych oraz reprezentanci Komisji Europejskiej. Obecne były tam także osoby ze świata biznesu i kluczowych państwowych firm, włodarze miast a także goście zagraniczni m.in. z Węgier, Ukrainy, Czech, Słowacji, Niemiec, Litwy, Białorusi.