Przejdź do treści

O ekologii interdyscyplinarnie

paradoksy ekologicczneJakie są paradoksy ekologiczne, jaką rolę pełnią odpady w życiu współczesnej cywilizacji. UKSW organizuje konferencję z cyklu „Ekologia humanistyczna”.

„Paradoksy ekologiczne. Odpady miarą sukcesu i porażki cywilizowanej ludzkości” to XIV z cyklu konferencji poświęcona „Ekologii Humanistycznej. Debata w formie wirtualnej odbędzie się w dniach 28-29.10.2020.

Pobieżna choćby obserwacja zjawisk wpisanych w kwestię ekologiczną pozwala dostrzec ich ambiwalentny charakter. Z jednej strony wskazują one kolejne etapy postępu cywilizacyjnego, z drugiej zaś strony stanowią kolejne przestrogi ekologiczne. Taka ambiwalencja jest paradoksalna, oznacza bowiem, że konsekwencją dążenia człowieka do osiągnięcia sukcesu jest niezamierzona porażka. Ten paradoksalny związek sukcesu i porażki obserwujemy na wielu obszarach funkcjonowania cywilizowanej ludzkości. Dobrą tego ilustracją jest zjawisko gromadzenia, składowania, gospodarowania i przetwarzania odpadów. Stanowi ono bowiem zarówno miarę dobrobytu materialnego społeczeństw konsumpcyjnych, jak i problemów ekologicznych, wprost proporcjonalnie powiązanych z tym dobrobytem.

Autorzy tego projektu wyrażają nadzieję, że problematyka konferencji stanie się inspirującą płaszczyzną spotkania przedstawicieli różnych dziedzin wiedzy i kultury. Od przedstawicieli nauk przyrodniczych począwszy, poprzez przedstawicieli nauk technicznych, społecznych i prawnych, na przedstawicielach nauk humanistycznych i nauk o sztuce skończywszy. Tylko tak interdyscyplinarne spojrzenie na to zjawisko pozwoli wypracować adekwatne odpowiedzi na pytania o źródła, przejawy i skutki paradoksów ekologicznych.

Program konferencji

Zapisy oraz szczegóły zobacz

19 października 2020