Przejdź do treści

O heroiczności Patrona

arch-referat2.jpgO różnych wymiarach świętości Patrona naszej uczelni mówił rektor UKSW Ryszard Czekalski podczas ogólnopolskiego sympozjum przed beatyfikacją prymasa Stefana Wyszyńskiego i m. Róży Czackiej.

Sesja „Kard. Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka – nauczyciele i świadkowie miłości Boga, bliźniego i Ojczyzny”, pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich z udziałem wybitnych znawców życia i dzieła obu przyszłych błogosławionych. 

–  Kardynał Stefan Wyszyński zostanie błogosławionym nie dlatego, że był prymasem Polski ale dlatego, że był człowiekiem, który w heroiczny sposób praktykował cnoty wiary, nadziei i miłości – w odniesieniu do Boga i człowieka. Te trzy najważniejsze cnoty, ale także cnoty kardynalne, które również praktykował w sposób heroiczny: roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo oraz inne cnoty z nim związane – podkreślił w swym wystąpieniu ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Rektor UKSW mówił o różnych wymiarach świętości patrona naszej Uczelni. Jednym z nich była praca, którą kardynał Wyszyński traktował jako ścieżkę rozwoju osobowego człowieka oraz jego uświęcania. Widział potrzebę łączenia modlitwy i pracy, aby pozwalały człowiekowi zachować równowagę życiową.

DSC08256.JPG

Wykładowca UKSW dr Ewa K.Czaczkowska, autorka biografii prymasa uczestniczyła w debacie zatytułowanej „Co nam dziś mówią nowi polscy błogosławieni”. Zwróciła uwagę m.in. na to, że ta podwójna beatyfikacja ukazuje dwa komplementarne charyzmaty Kościoła: charyzmat przywództwa oraz opieki nad najbardziej potrzebującymi, zarówno w sensie duchowym jak fizycznym. Dzieło m. Elżbiety Róży Czackiej jak najbardziej wpisuje się w wizję Kościoła papieża Franciszka jako szpitala polowego. Spośród wielu aspektów nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego jako najbardziej aktualne na dziś wymieniła przesłanie dotyczące przebaczenia, miłosierdzia, budowania jedności, a także właściwego pojmowania sensu pracy, która może udoskonalać moralnie i duchowo.

PZU00933.jpg

W czasie sympozjum wystąpili historycy, teolodzy, publicyści, przełożona Zgromadzenia  Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które założyła m. Róża Czacka, a także biskupi, którzy są dziś następcami kard. Wyszyńskiego na różnych stolicach biskupich: prymas Wojciech Polak w Gnieźnie, abp Stanisław Budzik w Lublinie i kard. Kazimierz Nycz w Warszawie. O heroiczności prymasa mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polskiabp. Stanisław Gądecki. 

Organizatorem sesji była Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej przy współpracy KAI.

DSC08258.JPG

24 czerwca 2021