Odkryj przyszłość z nami… – w tym cyklu przedstawimy kierunki studiów oferowane przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dzisiaj prezentujemy dziennikarstwo, pracę socjalną oraz socjologię.
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Kierunek ten istnieje na Wydziale Teologicznym od ponad 20 lat. Pośród wielu podobnych, prowadzonych na innych uczelniach wyróżnia go indywidualne podejście do studenta i prawdziwa troska o jego rozwój. Studia prowadzone na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na UKSW ma profil praktyczny, co daje gwarancję zdobycia solidnych podstaw warsztatu dziennikarskiego.
– Zależy nam na tym, aby przekonać studentów, że teoretyczna wiedza o mediach, świecie, komunikowaniu i wartościach nie jest oderwana od rzeczywistości. Uważnie obserwujemy, analizujemy i systematyzujemy wszystko, co dzieje się dookoła, a następnie mówimy o tym na zajęciach – mówi dr Marta Jarosz, pełnomocnik dziekana WT ds. praktyk z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW.
Kierunek jest prowadzony w formie stacjonarnej w systemie dwustopniowym. Studia I stopnia na dwóch specjalnościach: dziennikarstwo ogólne, komunikacja medialno-kulturowa, studia II stopnia – bez podziału na specjalności. Wykładowcy to specjaliści z branży – dziennikarze, eksperci ds. PR, marketingu i reklamy.
– Kładziemy duży nacisk na zajęcia praktyczne. Nasi wykładowcy to nie tylko teoretycy, ale także ludzie mediów. Natomiast praktyczny profil studiów I stopnia ułatwia studentom zdobywanie doświadczenia w pracy w różnorodnych instytucjach i łączenie tych aktywności z zajęciami dydaktycznymi – mówi dr Jarosz, podkreślając, że praktyki zawodowe na studiach I stopnia obejmują 720 godzin.
Na szczególną uwagę zasługuje Pracownia Podstawowych Technik Radiowo-Telewizyjnych im. ks. prof. Antoniego Lewka, założyciela studiów dziennikarskich na UKSW. Pracownia służy przede wszystkim dydaktyce w zakresie dziennikarstwa radiowo-telewizyjnego. Została stworzona z myślą o praktycznym przygotowaniu studentów do realizacji materiałów filmowych i radiowych. Nowoczesny sprzęt, w który jest wyposażona, daje możliwość m.in. nagrania programu z udziałem kilku osób, audycji radiowej, a także zmontowania materiału filmowego.
W strukturach Wydziału Teologicznego działa również od sześciu lat Radio UKSW – oficjalne radio internetowe Uczelni. Tworzy je grupa studentów nie tylko z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa, ale z całej Uczelni.
Ponadto studenci mogą realizować swoje pasje w kołach naukowych: Kole Naukowym Public Relations w Social Media, Kole Naukowym Medioznawców Podróżników, Kole Naukowym Studentów Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW.
Absolwenci kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna bez problemu znajdują pracę w redakcjach prasy, radia, telewizji, portali internetowych, wydawnictwach, agencjach informacyjnych, biurach rzecznika prasowego, agencjach reklamy, marketingu, public relations jednostkach działających w strukturach firm z dowolnej branży, odpowiedzialnych za komunikację wewnętrzną i zewnętrzną, instytucjach kulturalnych.
Praca socjalna
Praca socjalna jest interdyscyplinarnym, rozwojowym i innowacyjnym kierunkiem studiów prowadzonym na Wydziale Społeczno – Ekonomicznym. Wyróżnia go zróżnicowany program studiów, dzięki któremu student zostaje wyposażony w wiedzę z zakresu obszarów niezbędnych w realizacji zadań pracownika socjalnego w praktyce. Podstawowym celem kształcenia na tym kierunku jest przygotowanie do profesjonalnego wykonywania zawodu pracownika socjalnego zarówno w wymiarze instytucjonalnej pomocy społecznej, jak i szeroko pojętych służb społecznych.
W trakcie 3-letniego procesu kształcenia studenci zdobywają wiedzę z zakresu: socjologii, psychologii, pedagogiki, podstaw prawa i ekonomii, biomedycznych podstaw rozwoju oraz profilaktyki społecznej. Studia na kierunku praca socjalna są prowadzone w systemie stacjonarnym na I stopniu.
W drugim roku studiów istnieje możliwość wyboru jednego z dwóch modułów specjalizacyjnych. Od roku akademickiego 2022/2023 zmienią się ich nazwy. Studenci będą mogli rozwijać swoje umiejętności w zakresie: organizacja i zarządzania usługami społecznymi (moduł specjalizacyjny 1 – wcześniej: praca z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym); pomoc rodzinie z elementami terapii (moduł specjalizacyjny 2 – wcześniej; instytucjonalna pomoc rodzinie i społecznościom lokalnym).
– Tym, co wyróżnia pracę socjalną w naszej uczelni jest łączenie wiedzy teoretycznej, dającej solidne podstawy merytoryczne, z kształceniem konkretnych umiejętności praktycznych potrzebnych w pracy pracownika socjalnego – mówi dr Justyna Kurtyka-Chałas, kierownik kierunku.
W trakcie studiów studenci mają możliwość realizacji praktyk studenckich, dzięki którym zdobywają doświadczenie praktyczne niezbędne w wykonywaniu przyszłego zawodu.
Absolwenci pracy socjalnej z powodzeniem znajdują pracę w Centrach Usług Społecznych, Ośrodkach Pomocy Społecznej, Centrach Pomocy Rodzinie, Domach Pomocy Społecznej, instytucjach wsparcia społecznego i pomocy, placówkach resocjalizacyjnych, urzędach miejskich, administracji publicznej, szkołach, szpitalach. Absolwenci podejmują zatrudnienie jako kuratorzy sądowi, asystenci rodziny, asystenci osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.
Praca socjalna jest zawodem dla osób, które chcą pracować z ludźmi, odznaczają się empatią i wrażliwością na ludzkie problemy, osób którym zależy na rozwijaniu i wspieraniu kluczowych kompetencji życiowych drugiego człowieka, jak również na wzmacnianiu więzi społecznych. Przygotowanie do wykonywania tego zawodu wymaga przygotowania merytorycznego, jak również profesjonalnego podejścia do wykonywanych zadań. Zawód pracownika socjalnego jest odpowiedzią na kwestie związane z zagadnieniem odrzucenia społecznego.
– To kierunek dla osób, które chcą zdobyć ciekawy, innowacyjny i nietuzinowy zawód, przynoszący jednocześnie dużo satysfakcji z procesu pomagania osobom potrzebującym – podkreśla dr Kurtyka-Chałas.
Socjologia
Kierunek ten na naszej Uczelni ma ponad półwieczną tradycję. Obecnie jest prowadzony na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym w systemie stacjonarnym na I i II stopniu kształcenia.
– Celem kształcenia na kierunku socjologia jest przygotowanie osób dojrzałych do podjęcia działalności zawodowej i publicznej, które zachowując i doceniając własną tożsamość, byłyby otwarte na świat i zmiany w nim zachodzące – mówi dr Magdalena Markocka, kierownik kierunku.
Studenci studiów licencjackich zdobywają wszechstronną a zarazem podstawową wiedzę socjologiczną. Przyswajają teoretyczne modele, socjologiczne metody badawcze, specjalistyczne programy komputerowe oraz zdobywają umiejętności praktycznego korzystania z nich. Studia I stopnia otwierają również możliwość studiowania na innych kierunkach z racji swojej ogólnej podstawy programowej.
Studenci studiów magisterskich rozszerzają swoją wiedzę, umiejętności oraz kompetencje w zakresie zarówno ogólnym, jak też specjalistycznym, np. w dziedzinie analizy statystycznej danych sondażowych czy też analizy danych jakościowych, realizacji projektów badawczych. Tutaj większy nacisk położony został na praktyczny aspekt kształcenia, stąd wzrasta liczba warsztatów, ćwiczeń i laboratoriów, także godzin seminariów dyplomowych. Studenci realizują przedmioty pozwalające na pogłębienie i poszerzenie wiedzy i doskonalenie warsztatu badawczego (np. Metodologia nauk społecznych, Realizacja projektu badawczego). Przedmioty specjalistyczne prowadzone w laboratoriach komputerowych, jak np. Analiza statystyczna danych sondażowych, czy Komputerowa analiza danych jakościowych, ułożono w sekwencji: poziom podstawowy i poziom rozszerzony. Z kolei w ramach seminarium i pracowni dyplomowej student ma możliwość poszerzania wiedzy i doskonalenia warsztatu niezbędnego do przygotowania pracy dyplomowej.
Zróżnicowanie programu nauczania pod kątem praktyki widoczne jest w odrębnych ścieżkach kształcenia, sprofilowanych pod kątem możliwości rynkowych, m.in. badań opinii publicznej, polityki i rynku, socjologii zarządzania i relacji interpersonalnych oraz socjologii ekonomiczno-menedżerskiej. Specjalizacje zostały opracowane na podstawie wieloletnich doświadczeń praktycznych i kontaktów ze środowiskiem pracodawców zatrudniających socjologów. Dodatkowym walorem jest sprawdzona kadra akademicka wprowadzająca interdyscyplinarność na swoich zajęciach, prowadzonych również na innych wydziałach.
Socjologię na UKSW wyróżnia ukierunkowanie na praktyczny wymiar studiowania i prowadzenia zajęć projektowych, analitycznych. Każda ze specjalizacji zakłada przekaz wiedzy socjologicznej poszukiwanej obecnie przez pracodawców.
– Kształcenie na kierunku socjologia nie ogranicza się jedynie do zdobywania wiedzy ale także umiejętności, takich jak: praca w grupie, demokratyczne przywództwo, zdolności komunikacji interpersonalnej oraz kształtowanie postaw: działań ukierunkowanych na poszukiwanie prawdy, pomocy drugiemu, solidarności grupowej – podkreśla dr Markocka.
Absolwenci kierunku mogą ubiegać się o w przedsiębiorstwach, samorządach lokalnych, administracji państwowej. Mogą także pracować jako dziennikarze, eksperci w ośrodkach badania opinii publicznej oraz w komercyjnych ośrodkach marketingowych. Jak również podejmować pracę jako negocjatorzy, specjaliści w zakresie Public Relations oraz Human Resources, konsultanci w rozwiązywaniu konfliktów grupowych czy też animatorzy kultury, podejmujący prace badawcze o charakterze naukowym.