W ramach cyklu „Odkryj przyszłość z nami” prezentujemy oferowane na UKSW kierunki – filologie: polską, włoską oraz klasyczną.
Filologie to dobry wybór dla osób, które interesują się nie tylko językami, ale i literaturą czy kulturą danego kraju. Po ich ukończeniu absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w wielu firmach i instytucjach. Pracodawcy cenią bowiem wysokie kompetencje językowe i translatorskie oraz umiejętność komunikacji międzykulturowej. Filologię polską, włoską oraz klasyczną prowadzi Wydział Nauk Humanistycznych UKSW.
Filologia polska
Kierunek filologia polska to propozycja dla osób, które fascynują się rodzimą literaturą oraz chcą zgłębić wiedzę z gramatyki, poetyki i kultury języka. Zajęcia warsztatowe pozwalają na zdobycie umiejętności, które są niezbędne do pracy polonisty w świecie nowych mediów.
– Studenci filologii polskiej na UKSW, oprócz specjalizacji nauczycielskiej, mają do wyboru moduły, których realizacja pozwala na zdobycie cenionych na rynku pracy umiejętności. Są to: nauczanie języka polskiego jako obcego, komunikacja językowa: media, reklama, PR oraz edytorstwo – mówi dr Magdalena Bober Jankowska, opiekun kierunku. Zdobyta w trakcie studiów wiedza pozwala na podjęcie pracy w szkołach, agencjach reklamowych, wydawnictwach książkowych (tradycyjnych i cyfrowych) oraz różnego rodzaju instytucjach kultury – dodaje.
Studia pozwalają rozwinąć zainteresowania podczas zajęć fakultatywnych i konserwatoriów poświęconych m.in. literaturze, teatrowi, edytorstwu, branży filmowej czy komunikacji językowej. Co więcej, studenci mogą działać w kołach naukowych – literackim, fantasy, językoznawczym i edytorskim. Zajęcia prowadzone są przez kadrę posiadającą duże doświadczenie dydaktyczne oraz znaczący dorobek naukowy. Wśród wykładowców są cenieni poeci, prozaicy oraz eseiści.
Filologia włoska
– Atutem studiów na kierunku filologia włoska jest fakt, że wielu z naszych wykładowców to rodowici Włosi. To sprawia, że nasi studenci mają stały, bezpośredni kontakt z żywym językiem włoskim. Na pierwszym roku studiów studenci uczestniczą w zajęciach z praktycznej nauki języka włoskiego. Dzięki temu już od drugiego roku mogą kontynuować naukę wyłącznie w tym języku – mówi dr Małgorzata Ślarzyńska, kierownik studiów.
Język włoski w wielu rankingach określany jest jako najpiękniejszy język na świecie. Na naszym uniwersytecie, oprócz zajęć związanych z nauką języka, literatury oraz kultury Włoch są specjalistyczne moduły do wyboru. Dzięki nim studenci mogą rozwinąć nowe, cenione umiejętności. Na studiach licencjackich są to: turystyka kulturowa Włoch, włoskie artes, a także edytorstwo dla italianistów. Na studiach magisterskich studenci mogą się kształcić w ramach specjalizacji translatorskiej oraz metodycznej. Przygotowują one do roli tłumaczy oraz lektorów.
W trakcie studiów na filologii włoskiej można skorzystać z bogatej oferty uczelni partnerskich we Włoszech w ramach wymiany Erasmus. Wydział współpracuje z licznymi uczelniami, m.in. w Rzymie, Mediolanie, Weronie, Bolonii oraz we Florencji, gdzie co roku wyjeżdża wielu studentów na studia częściowe. To pozwala na pełniejsze poznanie języka włoskiego i współczesnej włoskiej kultury.
Filologia klasyczna
Na pasjonatów kultury antycznej oraz starożytnego i średniowiecznego dziedzictwa czeka filologia klasyczna na UKSW. Są to studia, podczas których można zdobyć szeroką wiedzę humanistyczną oraz podstawy wiedzy językoznawczej i literaturoznawczej. Filologia klasyczna pozwala lepiej zrozumieć kulturę współczesnej Europy, która jest głęboko zakorzeniona w tradycji grecko-rzymskiej.
Studenci mogą wziąć udział w zajęciach z mitologii, metryki czy krytyki tekstu. Dla tych, którzy interesują się literaturą wczesnochrześcijańską i średniowieczną, opracowane są specjalistyczne zajęcia z dziedziny patrystyki i mediewistyki. To cenne uzupełnienie wykształcenia dla studentów innych kierunków humanistycznych.
Po ich ukończeniu można pracować w mediach, wydawnictwach, ośrodkach kultury i sztuki, a także placówkach oświatowych.
Unikalne kompetencje na rynku
Studenci, którzy biegle znają język – rodzimy lub obcy i kulturę danego kraju mają wiele możliwości rozwoju zawodowego. Stale rozrastająca się międzynarodowa wymiana handlowa sprawia, że na rynku potrzebne są osoby, które, które biegle posługują się danym językiem, a dodatkowo – znają i rozumieją kulturę danego kraju. Taka kompleksowa wiedza znacząco ułatwia prowadzenie interesów. Po ukończeniu filologii można pracować w wielu różnych firmach i instytucjach m.in. w biurach tłumaczeń i podróży, szkołach i mediach.