Przejdź do treści

Planów i marzeń mamy wiele

SWIETO USKW 270522 029Wręczenie odznaczeń prezydenckich, medalu „Gloria artis” oraz nagród Rektora UKSW za wybitne osiągnięcia naukowe było częścią tegorocznego Święta Uczelni.  

W przeddzień liturgicznego wspomnienia patrona Uczelni bł. Stefana Wyszyńskiego w Auli Schumana na kampusie Wóycickiego zgromadzili się licznie zaproszeni goście – przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy warszawskich uczelni, a także społeczność akademicka UKSW: wykładowcy, pracownicy administracji, studenci i doktoranci.

Rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski rozpoczął uroczystość Święta Uczelni (o przyznaniu tytułu DHC piszemy w innym tekście). W swoim wystąpieniu mówił m.in. o rozwoju infrastruktury naszej Uczelni. 

SWIETO USKW 270522 029
Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW

– W tym roku skończyliśmy budowę Collegium Medicum. Kończymy urządzanie trzeciego kampusu w Dziekanowie Leśnym. Staramy się, przy wsparciu władz dzielnicy Bielany oraz Miasta Stołecznego Warszawy, wreszcie zamknąć kampus Wóycickiego i rozpocząć kolejne inwestycje. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy pierwszy etap budowy Multiprofilowego Centrum Symulacji Medycznych z zapleczem do nauczania anatomii prawidłowej i klinicznej – powiedział Rektor UKSW.

Podkreślił, że na Uniwersytecie rozwijane są nowe kierunki studiów. W tym roku otwieramy nabór na trzech kierunkach: bibliotekarstwie, chrześcijańskiej turystyce religijnej i matematyce (II stopień).

– Dyplom UKSW liczy się dziś na rynku pracy, nasi absolwenci poza wysokospecjalistyczną wiedzą oraz umiejętnościami praktycznymi, wychowywani i formowani są w duchu chrześcijańskiego uniwersalizmu. To jest nasze zadanie, jako całej społeczności uniwersyteckiej i świadczy o naszej wyjątkowości na rynku akademickim. Możemy być z tego dumni – dodał Rektor naszego Uniwersytetu.

Podkreślił też, że „planów i realnych marzeń mamy wiele”. – W tym wszystkim jednak nie możemy zapominać o naszym etosie, który ma przenikać naszą działalność naukową i dydaktyczną.

W piątkowy poranek rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski złożył kwiaty na grobie bł. Stefana Wyszyńskiego w katedrze warszawskiej. 

Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że po raz pierwszy w tym roku, 28 maja, będziemy obchodzić wspomnienie liturgiczne Patrona naszej Uczelni. 

– Jego śmierć ziemska staje się wtórna, ważne są narodziny dla nieba. Gratuluję, że wybraliście takiego Patrona, który wiele znaczył przez 33 lata, i wiele znaczy dzisiaj jako ważny punkt odniesienia. Proszę, aby wasz Patron nie był tylko pobożnym dodatkiem, ale rzeczywistym punktem odniesienia, w tym, co mówił i co robił dla Polski. Żeby Uczelnia w sposób szczególny była latarnią, której głównym kryterium jest poszukiwanie prawdy.

SWIETO USKW 270522 135
Na zdjęciu kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski

Odznaczenia prezydenckie

Kilkunastu wykładowców naszego Uniwersytetu odebrało odznaczenia państwowe – złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi za osiągnięcia w dziedzinie nauki.

Odznaczenia, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczyła Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Krzyżem Komandorskim Z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski, za działalność naukową, społeczną i patriotyczną prof. dr hab. Jan Żaryn.

 DSC4631
Na zdjęciu od prawej prof. dr hab. Jan Żaryn, min. Małgorzata Paprocka,  ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

– Prezydent RP Andrzej Duda honoruje i dziękuje wszystkim odznaczonym, w szczególności profesorowi Janowi Żarynowi, który został odznaczony jednym z najwyższych odznaczeń państwowych – powiedziała Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Podkreśliła niezwykły dorobek naukowy prof. Jana Żaryna, jego wkład w rozwój polskiej nauki, w życie akademickie i wychowanie kolejnych pokoleń naukowców, studentów. – Proszę przyjąć życzenia na dalszą karierę, nowe wyzwania, działalność naukową i społeczną  – zakończyła minister Paprocka. Wręczyła także inne odznaczenia.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski odebrał prof. dr hab. Wiesław Wysocki.;

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dostali ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk;

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski wręczono prof. dr. hab. Zbigniewowi Kobylińskiemu, prof. dr. hab. Jolancie Marszalskiej, ks. prof. dr. hab. Józefowi Wroceńskiemu;

Srebrny Krzyż Zasługi odebrał ks. dr hab. Tadeusz Kołosowski, prof. ucz., ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło, ks. dr hab. Marek Stępień, prof. ucz.;

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczono ks. dr. hab. Marka Stokłosę, prof. ucz., ks. dr. hab. Janusza Węgrzeckiego;

Medal Złoty Za Długoletnią Służbę wręczono: dr. hab. Jarosławowi Drozdowi, prof. ucz., dr. hab. Wandzie Kłopockiej, prof. ucz., prof. dr. hab. Włodzimierzowi Okrasie.;

Medal Srebrny Za Długoletnią Służbę odebrali ks. prof. dr hab. Andrzej Najda, dr hab. Marek Nieznański, prof. ucz.;

Medal Brązowy Za Długoletnią Służbę otrzymała p. Małgorzata Dorozińska.

 DSC4760
Na zdjęciu od prawej ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., min.  Małgorzata Paprocka, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski
 DSC4659
Na zdjęciu od prawej prof. dr hab. Wiesław Wysocki, min. Małgorzata Paprocka, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”

Prof. dr hab. Jakub Pokora z Instytutu Historii Sztuki UKSW został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za jego działalność na rzecz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. W imieniu ministra prof. Piotra Glińskiego medal wręczył dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

 DSC4867
Na zdjęciu od prawej prof. dr hab. Jakub Pokora, dr Marcin Zarzecki, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

Nagrody Rektora UKSW

W tym roku, po raz drugi po długiej przerwie, wręczone zostały nagrody Rektora UKSW za wybitną działalność naukową wykładowcom naszej Uczelni. Nagrodę specjalną otrzymał ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski.

 DSC4892
Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

Nagrodą I stopnia wyróżniono prof. dr. hab. Cezarego Mika. Nagrodę II stopnia dostał prof. dr hab. Jacek Tomczyk, a Nagrodę III stopnia wręczono dr. Radosławowi Rogozie.

111111UKSW
Na zdjęciu prof. dr hab. Cezary Mik, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski
 DSC4907
Na zdjęciu prof. dr hab. Jacek Tomczyk, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski
 DSC4914
Na zdjęciu dr Radosław Rogoza, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

W imieniu nagrodzonych Rektorowi oraz Kapitule Nagrody podziękował ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski. – Będziemy starać się z jeszcze większą pasją oddawać się zazdrosnej Pani, którą jest nauka – zadeklarował Profesor.

Samorządowe kadencje podsumowały: Zuzanna Kilanowska, przewodnicząca Samorządu Studentów UKSW, oraz mgr Anna Malewska, przewodnicząca Samorządu Doktorantów UKSW.

Piątkowe obchody Święta Uczelni zakończył piknik przed budynkiem Collegium Medicum. Zwieńczeniem Święta UKSW będzie Msza Święta w niedzielę 29 maja o godzinie 9:00 w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Listy gratulacyjne:

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek 

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł 

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska

Prezes Zarządu Fundacji Rektorów Polskich prof. dr hab. Jerzy Woźnicki

Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. dr hab. Waldemar Kostewicz

Dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii prof. dr hab. n. med. Halina Sienkiewicz-Jarosz

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelski Jana Pawła II ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski

Rektor Politechniki Warszawskiej prof.  dr hab. inż. Krzysztof Zaremba

Rektor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski prof. ucz.

Komendant Rektor Wyższej Szkołu Policji w Szczytnie insp. dr hab. Iwona Klonowska, prof. WSPol

Rektor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku ks. dr Marian Strankowski

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz

Prezes Zarządu Exatel Nikodem Bończa-Tomaszewski

Wszystkie zdjęcia dostępne są do – Pobrania

27 maja 2022