Na UKSW odbyła się konferencja naukowa pt. „Rodzina fundamentem niepodległości w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę” zorganizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Projekt składa się z cyklu 10 ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych, organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski i podejmujących kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego.
Otwarcia konferencji dokonał JM ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że patron naszego Uniwersytetu, kardynał Stefan Wyszyński zagadnienia związane z rodziną uczynił centralnym tematem swego nauczania. A Uniwersytet jest jego żywym pomnikiem. Tematykę roli i zadań rodziny realizuje m.in. prowadząc studia z zakresu nauk o rodzinie na unikatowym w skali kraju wydziale – Wydziale Studiów Nad Rodziną.
Jego Eminencja, kardynał Kazimierz Nycz w słowie wstępnym odniósł się o słów wicepremiera Gowina o tym, że „Polskę trzeba wymyślić i zbudować na nowo”. Zauważył, że w naszej historii było parę takich momentów, min. w 1918 czy w 1989 roku. Dziś także ważne jest aby przyjrzeć się temu co się stało z rodziną przez ostatnie lata i co dla rodziny można zrobić. Powinna być to ponadpartyjna kontynuacja zmian na lepsze, gdyż „rodzinę i małżeństwo podniósł do godności sakramentu sam Chrystus” i jest ona „fundamentem życia społecznego i państwowego”.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin, pomysłodawca projektu „Polonia Restituca” w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości zwrócił uwagę na fakt, że taka okazja do świętowania więcej się nie powtórzy. Jest to swego rodzaju zaszczyt ale i zobowiązanie. Dlatego w tym szczególnym momencie nie należy ograniczać się jedynie do obchodów i uroczystości ale także wypracować mechanizmy, nadać nowy sens i wyznaczać nowe kierunki aby kształtować przyszłość Polski. Minister Gowin przedstawił także kulisy powstania programu Polonia Restituta i zaznaczył, że nie jest to inicjatywa polityczna. Ma na celu szukanie dialogu, odbudowanie poczucia wspólnoty i zasypywanie podziałów.
Nawiązując do tematyki pierwszej konferencji cyklu zwrócił uwagę na fakt, że to w rodzinie następuje pierwsze zetknięcie z prawdą i dobrem. To właśnie rodzina jest przeciwwagą dla idywidualizmu i kolektywizmu. Przywołując wskaźniki dzietności i dane ZUS minister nauki i szkolnictwa wyższego stwierdził, że „dziś stajemy przed pytaniem być albo nie być” dlatego niezwykle ważne jest porozumienie ponad podziałami w kwestii polityki prorodzinnej, tak aby zastanowić się w jakich obszarach państwo powinno wspomagać rodzinę. Powinna być ona bowiem „podmiotem a nie przedmiotem działań państwa”.
Następnie referat „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” wygłosił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z WNHiS UKSW.
Podczas briefingu prasowego Jego Ekscelencja ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podziękował ministrowi Gowinowi za projekt „Polonia Restituta” i zwrócił uwagę na znaczenie słowa „restituere” – powracać, zawracać do początków. Ten projekt jest więc niejako powrotem do głównego nurtu myśli narodowej. Następnie ks. prof. Tomasz Homa przedstawił cały projekt i zapowiedział tematy wszystkich konferencji tego cyklu.
Po konferencji prasowej odbyły się panele dyskusyjne z udziałem m.in. prof. dr hab. Gertrudy Uścińskiej, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, Bartosza Marczuka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prof. dr hab. Anieli Dylus, Małgorzaty Sobieskiej zu Schwarzenberg, Wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Wojciecha Słoniny, Prezesa Zarządu Fundacji Instytutu Rozwoju Społecznego.
Ks. prof. Ireneusz Mroczkowski z Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW podsumowując konferencję stwierdził, iż najlepszy przykład daje Rodzina Nazaretańska. Wskazał współczesne zagrożenia rodziny a także podkreślił wartość Katolickiej Nauki Społecznej, która powinna być światłem dla polityków tworzących politykę prorodzinną.
Konferencja pokazała rodzinę w szerokim spektrum jej współczesnych form organizowania się i przemian, uwarunkowań społecznych, kulturowych i ekonomicznych, wyzwań i zagrożeń, z którymi przychodzi się jej mierzyć oraz jej funkcji i ról – tak w stosunku do konstytuujących ją osób, jak i społeczeństwa, które współtworzy.
Konferencję prowadził redaktor Marek Zając.
Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii