Przejdź do treści

Pragnienie nieśmiertelności i pamięci

– Jako wspólnota akademicka pamiętamy nie tylko naszych najbliższych, ale wspominamy także wszystkich tych, którzy tworzyli ATK i UKSW. To dzięki nim jesteśmy, w miejscu, w którym jesteśmy i to wspomnienie im się ze wszech miar należy – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podczas Mszy św. odprawionej w intencji zmarłych pracowników, studentów i absolwentów UKSW.

Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Rektora UKSW odbyła się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Dewajtis. W liturgii wzięli udział przedstawiciele władz, pracownicy i studenci Uczelni. Główny koncelebrans wymienił nazwiska zmarłych w zeszłym roku doktorów honoris causa, pracowników naukowych, studentów i absolwentów. Przyniesione przed ołtarz zapalone znicze symbolizowały każdą z osób.

Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski, dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW.

– Na początku listopada w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli z tego świata. Modlimy się za dusze zmarłych, wyrażając Bogu wdzięczność za ich życie – mówił – Ufając, że dusze bliskich są w rękach miłosiernego Boga, mocno wierzymy, że i my również dostąpimy łaski Bożego miłosierdzia, wszyscy bowiem pragniemy wiecznego szczęścia i pokoju.

Dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW podkreślił, że w każdym z nas jest „pragnienie nieśmiertelności i pamięci”.

Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski

– Co możemy zrobić by świat wokół nas był lepszy? – pytał – Ważne byśmy sobie okazywali przebaczenie, miłosierdzie, szanowali się nawzajem, służyli sobie pomocą w trudnych chwilach. Dzień Zaduszny niech będzie dla nas wszystkich czasem refleksji nad naszym życiem, wartościami, którymi chcemy się w życiu kierować, czasem modlitwy za zmarłych – mówił ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski.

Na zakończenie Eucharystii Rektor UKSW przypomniał o celu ziemskiej wędrówki.

– Póki jesteśmy tu na ziemi starajmy się abyśmy kiedyś znaleźli się w niebie. To jest nasza droga życiowa i najwspanialszy cel. Skoro wierzymy, że tu się wszystko zaczyna a nie kończy powinniśmy zmierzać w stronę życia wiecznego – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Msza święta zakończyła obchody uroczystości Wszystkich Świętych na UKSW, które rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. Wtedy delegacja z ks. prof. Markiem Stokłosą, prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej złożyła kwiaty i zapaliła znicze na cmentarzu w Pyrach, gdzie spoczywa ks. prof. dr hab. Ryszard Rumianek, były rektor UKSW oraz na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach pod pomnikiem poświęconym pamięci 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

W zeszłym roku z naszej wspólnoty akademickiej odeszli:

Prof. Margaret S. Archer, doktor honoris causa naszego Uniwersytetu, związana z Instytutem Nauk Socjologicznych, wybitny socjolog, jedna z najbardziej wpływowych teoretyków nurtu realizmu krytycznego.

Dr hab. Wojciech Gawlikowicz, prof. ucz. wieloletni pracownik Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku, specjalista w zakresie badania i modelowania mechanizmów reakcji jądrowych oraz technik eksperymentalnych związanych z detekcją cząstek naładowanych i neutronów.

Ewa Górska absolwentka Wydziału Nauk Pedagogicznych, studiowała na UKSW w latach 2010-2012.

Prof. Stanisław Grygiel, doktor honoris causa naszego Uniwersytetu, wybitny filozof, filolog i wykładowca, uczestnik ważnych debat o kondycji człowieka i świata.

Stanisław Kucharski wieloletni pracownik składu komputerowego Wydawnictwa ATK, a następnie UKSW.

Dr hab. Krystyna Ostrowska, psycholog i kryminolog, wykładowca ATK i UKSW

Ks. dr Leonard Pawlak wykładowca przedmiotów biblijnych Instytutu Studiów nad Rodziną ATK oraz Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW.

Ks. prof. dr hab. Czesław Rychlicki wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny ATK i UKSW, specjalista w zakresie teologii dogmatycznej i ekumenicznej.

Ks. dr hab. Piotr Zwoliński, prof. ucz., absolwent ATK, historyk Kościoła, wykładowca Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW.

Daniel Adamski student VI roku Wydziału Teologicznego.

Krystian Dobrzyński student V roku Wydziału Prawa i Administracji.

07 listopada 2023