Przejdź do treści

Przesłanie Kardynała dla naszej Alma Mater

studenci witaja kardynalaDo beatyfikacji Patrona UKSW zostało już tylko kilka dni. Kardynał Stefan Wyszyński wielokrotnie odwiedzał naszą uczelnię i brał udział w ważnych wydarzeniach.

Kardynał Stefan Wyszyński był Wielkim Kanclerzem Akademii Teologii Katolickiej, poprzedniczki UKSW. Po raz pierwszy przyjechał na uczelnię 5 grudnia 1961 roku, przyjmowany przez Senat, a także profesorów i studentów Akademii. Prymas Wyszyński wziął udział w nabożeństwie w kościele bielańskim, uczestniczył w posiedzeniu naukowym i spotkaniu z kadrą akademicką. Wówczas Rektorem ATK był ks. prof. Wincenty Kwiatkowski, teolog, twórca warszawskiej szkoły apologetyki. Rektor Kwiatkowski poprzez kontakty z kard. Wyszyńskim podejmował liczne starania o uregulowanie statusu kościelnego uczelni i ustaleniu jej bazy lokalowej.

Prymas Wyszyński po raz drugi zawitał na uczelnię 10 marca 1964 roku. Przybył wtedy, aby zapoznać społeczność akademicką z pracami drugiej sesji Soboru Watykańskiego II. W późniejszych latach wielokrotnie uczestniczył w inauguracjach roku akademickiego, a także brał udział w konferencjach i seminariach oraz innych wydarzeniach ogólnouczelnianych.

Ostatnie spotkanie Prymasa z Akademią odbyło się 9 marca 1981 roku w rezydencji na ul. Miodowej. Podczas nadzwyczajnej sesji Senatu ATK ciężko chory kard. Wyszyński wygłosił przemówienie, uznane za testament dla uczelni. O Akademii mówił wtedy:

– Im ta praca będzie rzetelniejsza, im wyższy będzie poziom pracy profesorów, im większe wymagania postawicie młodzieży (to jest specjalny temat!), tym bardziej pewność utrzymania się tej instytucji i jej rozwoju jest, moim zdaniem, niezachwiana.

Więcej o historii naszego Uniwersytetu i związkach Prymasa z ATK znajduje się na dedykowanej platformie, poświęconej Patronowi uczelni: https://wyszynski.uksw.edu.pl/

Rektor UKSW ks. prof. dr hab.  Ryszard Czekalski podkreśla, jak wielką inspiracją dla wspólnoty akademickiej jest życie i nauczanie prymasa Wyszyńskiego.

– Kardynał Wyszyński to osobowość niezwykła pod każdym względem. Nazwany jest Prymasem Tysiąclecia nie z grzeczności czy dla poklasku. Jego postawa, wiedza, umiejętności i niesamowita roztropność w różnych sytuacjach przynosiła owoce – mówi Rektor UKSW. – Dobro społeczne i dobro każdego człowieka była dla niego priorytetem, choć przy zachowaniu odpowiedniej hierarchii wartości. Podejmowania działań według takiej hierarchii wartości trzeba się nam uczyć. Podobnie jak roztropności zarówno w myśleniu jak i działaniu, tej cnoty kardynalnej, która była cechą szczególną Prymasa.

Miejsca na UKSW związane z kard. Wyszyńskim to przede wszystkim kaplica oraz kościół bielański. To właśnie tam odbywały się uroczyste inauguracje roku akademickiego, w których brał udział. Na pamiątkę tych wydarzeń, w wyremontowanej kaplicy na kampusie Dewajtis uwieczniono podobiznę kard. Wyszyńskiego na jednym z witraży. Z kolei Biblioteka Główna UKSW, która dysponuje bogatymi zbiorami w dziedzinie nauk kościelnych – przechowuje m.in. dzieła autorstwa kard. Wyszyńskiego.

Naukowcy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego stworzyli wiele prac związanych z osobą i działalnością Prymasa. Jego życie stało się także inspiracją do naukowych debat, spotkań oraz konferencji o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

06 września 2021