Przejdź do treści

Rektor UKSW: Staję w obronie Jana Pawła II

W związku z atakami na Jana Pawła II, doktora honoris causa UKSW, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski wydał oświadczenie.

„Żyłem w czasach Jana Pawła II, żyłem w czasach komunizmu i dziś wiem, że Jego ocena bez uwzględnienia tamtego szczególnego kontekstu historycznego jest fałszywa. Nie można oceniać wydarzeń i ludzi nie biorąc pod uwagę tamtej rzeczywistości, a patrzeć na nią jedynie z dzisiejszej perspektywy – mówi ks. prof. Ryszard Czekalski. – (…) Staję w obronie Jana Pawła II, zarówno jako ksiądz, naukowiec, jak i rektor, prosząc abyśmy potrafili rzetelnie poszukiwać prawdy – jako społeczność akademicka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jak i nasz naród, dziś niestety tak bardzo podzielony. I oby wydarzenia ostatnich dni, nie podzieliły nas jeszcze bardziej.

Tylko w jedności i odpowiedzialności za siebie, także za nasze trudne doświadczenia historyczne, możemy budować mądre społeczeństwo, które potrafi docenić zasługi pokoleń Polaków. To dzięki nim dziś możemy cieszyć się wolnością”.

Zapraszamy do zapoznania się z całością oświadczenia.

11 marca 2023