Przejdź do treści

Wolność religijna gwarancją pokoju na świecie

miniaturka 03032022Wsparcie medyczne i psychologiczne dla ukraińskich sierot – to nowy projekt, który będzie realizowany przez UCBWR, Wydział Medyczny UKSW, MEiN i władze Mazowsza.

– Minister Przemysław Czarnek objął patronatem projekt, który ma na celu sprowadzenie sierot z Ukrainy i zapewnienie im opieki psychologicznej i medycznej. Projekt będzie koordynowany przez Wydział Medyczny UKSW – poinformował ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. ucz. dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej (UCBWR) w czasie konferencji prasowej na UKSW, podsumowującej roczną działalność Centrum.

W konferencji uczestniczył minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

 DSC1070  DSC1141

Spotkanie rozpoczęła modlitwa w intencji pokoju, którą zainicjował rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

– Rok temu, gdy dzięki wsparciu ministra Przemysława Czarnka powoływaliśmy do życia Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej, nie przypuszczaliśmy, że słowo „wolność” niebawem wybrzmi mocniej i nabierze takiego znaczenia – mówił Rektor UKSW. – Dzisiaj łączymy się z ludźmi, którzy tak blisko nas tę wolność tracą. Wolność to dar, o który musimy się troszczyć w różnych przestrzeniach. Dla UKSW wolność religijna to szczególnie ważny temat – podkreślił ks. prof. Ryszard Czekalski.

Również minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek podkreślał znaczenie wolności, w tym szczególnie wolności religijnej.

– Zapewnienie wolności religijnej jest gwarancją pokoju na świecie. Gdyby zapewniono ludziom wolność, także w tym fundamentalnym wymiarze, jakim jest wolność religijna, nie byłoby wielu nieszczęść. Także tych, które dzieją się w tej chwili na Ukrainie. Jeśli szykanuje się człowieka tylko dlatego, że chce wyznawać konkretną religię i żyć swoim życiem duchowym, to prowadzi do konfliktów zbrojnych i cierpień milionów ludzi – mówił minister Czarnek. 

W tym kontekście podkreślił znaczenie prowadzonych badań przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej. – Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w jego działanie.

konf 1

Na zdjęciu od lewej: ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr hab. Przemysław Czarnek, prof. ucz., ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. ucz., ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski

Minister dziękował szczególnie dyrektorowi UCBWR ks. dr hab. Waldemarowi Cisło, prof. ucz., jako wybitnemu ekspertowi w dziedzinie badań wolności religijnej.

– Największymi ofiarami zbrodni wojennych są zawsze najsłabsi: dzieci, kobiety i osoby starsze. Łatwiej nam się mówi o wojnach, które są daleko, ale dzisiaj wojna w sposób fizyczny dotyka także nas. Tysiące ludzi szukają pomocy. Najmłodsi najbardziej cierpią, potrzebują schronienia, bezpieczeństwa a często także terapii – mówił dyrektor UCBWR, nawiązując do wojny na Ukrainie i projektu sprowadzenia ukraińskich sierot do Polski.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej to jedyne takie centrum w Polsce i w Europie.

– Ta inicjatywa łączy wiele podmiotów, dlatego podejmujemy współpracę z wieloma instytucjami działającymi w Polsce, Europie i na świecie. Na kwestię wolności religijnej patrzymy nie tylko przez pryzmat chrześcijaństwa, ale także z perspektywy polskiej i europejskiej. To jest cecha odróżniająca nas od innych tego typu jednostek. Składamy różne projekty i propozycje współpracy dla naukowców z instytucji akademickich, ale także naukowo-wdrożeniowych  – podkreślił zastępca dyrektora UCBWR ks. prof. Jan Przybyłowski.

konf 3

Na zdjęciu rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski oraz minister edukacji i nauki  dr hab. Przemysław Czarnek, prof. ucz. w otoczeniu studentów kierunku Specialized Theological Studies

Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej (UCBWR) jest jednostką naukową Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, założoną w 2021 roku. Centrum zostało powołane z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki jako ośrodek  interdyscyplinarnych badań  naukowych i monitorowania przestrzegania wolności religijnej w Polsce i w państwach, w których ten problem jest najbardziej widoczny. Uzyskane wyniki są krytycznie analizowane, systematyzowane i publikowane. Celem badań jest poszukiwanie wskazań praktycznych dla przestrzegania wolności religijnej w poszczególnych krajach.

W działalności Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej na UKSW w Warszawie wykorzystane jest doświadczenie historyczne polskiego narodu w promowaniu tolerancji wobec mniejszości etnicznych, a także wkład Polaków w budowanie społeczeństw otwartych na dialog i współpracę międzyreligijną i międzykulturową. Współdziałanie z Sekcją Polską Fundacji Papieskiej: Pomoc Kościołowi w Potrzebie umożliwia powiązanie wyników badań wolności religijnej z organizowaniem i niesieniem konkretnej pomocy osobom prześladowanym z powodów religijnych, narodowościowych, czy kulturowych. 

02 marca 2022