Przejdź do treści

Studenci programu Erasmus+. Przyszli ambasadorowie UKSW

Erasmus Awards Ceremony, pierwszą oficjalną galę pożegnalną dla uczestników programu Erasmus+, kończących semestr zimowy na naszej Uczelni, zorganizował Dział Współpracy Międzynarodowej UKSW.

– Nasz Uniwersytet chętnie przyjmuje studentów z zagranicy i stara się zapewnić im jak najlepszą edukację. Studenci, którzy przyjeżdżają do nas w ramach programu Erasmus+, zyskują cenne doświadczenie międzynarodowe, poznają polską kulturę i tradycje, a także nawiązują nowe znajomości – mówił ks. dr. hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej. – Do najważniejszych celów strategicznych UKSW należy zarówno stwarzanie możliwości studiowania zagranicą naszym studentom, jak również poszerzanie zagranicznej oferty edukacyjnej dla studentów, którzy przyjeżdżają do nas z uczelni partnerskich. Cieszymy się, że nasza uczelnia budzi ogromne zainteresowanie wśród studentów, a także wykładowców z zagranicy.

Niezwykłe doświadczenie

Studiujący we Włoszech Adnan Nawaz z Pakistanu wziął udział w programie Erasmus+ na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UKSW. – Poziom nauczania jest wysoki, wykładowcy bardzo inteligentni i mili, świetnie mówiący po angielsku i zawsze gotowi do pomocy w rozwiązaniu problemów – podkreślił Adnan Nawaz. – Mam nadzieję, że uda mi się pozostać na Uczelni w semestrze letnim. 

Chloé Rerat, pierwsza zagraniczna studentka na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum, przyznała, że pobyt na naszej Uczelni, w międzynarodowej społeczności, był dla niej niezwykłym doświadczeniem, które poleca każdemu.

– Moi wykładowcy byli niezwykle zaangażowani i pomocni – mówiła Chloé Rerat. – Nawiązałam przyjaźnie, które – jestem tego pewna – przetrwają, także po zakończeniu programu Erasmus+.

Ilaydzie Sari z Turcji, która w ramach Erasmusa studiowała na UKSW psychologię, wszystko spodobało się u nas tak bardzo, że uwieczniała aparatem fotograficznym każdą chwilę, żeby nie zapomnieć tych kilku miesięcy, które dały jej, jak mówiła, „tak wiele”.

Pomoc i wsparcie Welcome Centre

Gala Pożegnalna Erasmus Awards Ceremony była jedną z licznych inicjatyw Welcome Centre, będącego częścią Działu Współpracy Międzynarodowej UKSW. Od października 2023 r. studenci mieli, między innymi, okazję zwiedzenia Zamku Królewskiego, Pałacu Prezydenckiego i Sejmu, wzięli udział w Dniu Kultury Polskiej i Międzynarodowym Spotkaniu Świątecznym. Welcome Centre, działające na UKSW od września 2023, zajmuje się organizacją pobytu studentów zagranicznych, doktorantów oraz pracowników naukowych na naszej Uczelni. Goście i studenci zagraniczni UKSW mogą liczyć na wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych i bytowych. Pracownicy Welcome Centre zajmują się również inicjatywami związanymi z integracją i adaptacją cudzoziemców w społeczności akademickiej.

Mający polskie korzenie Marco Rogacien z Włoch podkreślał jak bardzo ważne było dla niego serdeczne wsparcie udzielone przez Welcome Centre UKSW.

– Każdy na UKSW stara się nam pomóc. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim. Poznałam tyle osób z tak różnych krajów, różnych kultur – mówiła Paloma Ledesma z Hiszpanii.

Najlepsi z najlepszych

Galę Erasmusa poprzedził plebiscyt zorganizowany wśród studentów zagranicznych. Wyłonili oni zwycięzców w pięciu kategoriach. W kategorii „the most helpful”, czyli student, na którego można było liczyć niezależnie od sytuacji i zawsze wyciągnął pomocną dłoń, zwyciężyła Chiara Rota, studentka włoskiej uczelni Cattolica del Sacro Cuore/Brescia campus. W kategorii „the most active”, czyli student, który najbardziej udzielał się podczas wydarzeń zorganizowanych dla studentów międzynarodowych wygrał Marco Rogacien, student University of Cassino and Southern Lazio we Włoszech. W kategorii „the most popular in social media”, czyli osoba, której facebook i instagram nie są obce, zwyciężyła Francuzka Chloé Rerat, studentka Université de Lyon/ Université Claude Bernard (Lyon I), zaś w kategorii „the selfie master” czyli ktoś, kto nie rozstaje się z telefonem, robi zdjęcia zawsze i wszędzie, bezkonkurencyjna okazała się Ilayda Sari z tureckiej uczelni Sakarya University. Nagroda „The best mentor” dla studenta UKSW, który najlepiej jak mógł wspierał studentów w procesie adaptacji na naszej Uczelni, przypadła Stefanii Kazakowej, studentce V roku Wydziału Prawa i Administracji UKSW, a zarazem przewodniczącej stowarzyszenia Erasmus Student Network UKSW, organizacji studenckiej działającej na rzecz studentów zagranicznych.

Na zdjęciu: Aleksandra Zając oraz Danuta Kosińska z Działu Współpracy Międzynarodowej UKSW i nagrodzeni zwycięzcy plebiscytu Erasmus Awards

– Od szesnastu lat nasze stowarzyszenie opiekuje się uczestnikami programu Erasmus+ – mówiła Stefania Kazakowa. – Także i tym razem staraliśmy się im pomóc w odnalezieniu się w na UKSW. Dlatego organizowaliśmy różne wydarzenia kulturalne, wspólne wyjścia i wyjazdy. Ważną częścią naszej działalności była również koordynacja projektu „Mentor”, który polega na wsparciu udzielanym przez naszych studentów-wolontariuszy zagranicznym kolegom. Mamy nadzieję, że uczestnicy programu Erasmus+ staną się w przyszłości ambasadorami naszej Uczelni.

Na UKSW w ramach programu Erasmus+ studiuje w semestrze zimowym 36 studentów z 11 krajów. Są obecni na Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Nauk Pedagogicznych, Wydziale Społeczno-Ekonomicznym, Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Szkole Nauk Ścisłych, Wydziale Teologicznym, Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej i Wydziale Medycznym. Collegium Medicum. Pochodzą z Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Turcji, Niemiec, Francji, Meksyku, Kirgistanu, Pakistanu i Kolumbii.

19 stycznia 2024