Przejdź do treści

Sukces naszych studentek

Stypendium ministra nauki za znaczące osiągnięcia otrzymały dwie studentki prawa na Wydziale Prawa i Administracji UKSW i studentka kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum.

Studentka V roku kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum UKSW Ewelina Jałonicka, już po raz drugi uzyskała stypendium ministra nauki w dyscyplinie nauki medyczne. Od grudnia 2022 r. jest zaangażowana w program badań naukowych EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research dotyczący „zindywidualizowanych terapii ukierunkowanych na zaburzenia neurodegeneracyjne”, a od marca 2023 r. bierze udział w badaniach prowadzonych w Polskiej Akademii Nauk w ramach stypendium Narodowego Centrum Nauki Maestro, dotyczących oporności bakterii.

– Głównym kierunkiem badawczym, który podejmuję są guzy mózgu ze szczególnym uwzględnieniem wysoce złośliwych i wysoce śmiertelnych glejaków. W badaniach poszukuję zarówno nowych terapii, jak i nowoczesnej metody diagnostycznej – mówi Ewelina Jałonicka.

Studentka naszej Uczelni została w 2023 r. jedną z dziesięciu finalistek ogólnopolskiego konkursu „Studencki Nobel” w kategorii „medycyna i farmacja”. Również w ubiegłym roku Ewelina Jałonicka została finalistką ogólnopolskiego konkursu grantowego „Talenty jutra”. W konkursie zaprezentowała projekt „Diagnostyka z użyciem efektu laserowania do różnicowania typów guza mózgu w oparciu o obecność mucyn w ludzkich łzach na przykładzie glejaka i oponiaka”. Opisana metoda ma szansę stać się powszechnie stosowanym testem neuroonkologicznym.

Ewelina Jałonicka

Maja Nowak, studentka III roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji UKSW, zawodniczka Uczniowskiego Klubu Sportowego GOS Raszyn oraz Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego UKSW, dostała stypendium za osiągnięcia sportowe. Zdobyła drużynowo dwa złote medale na Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów w pływaniu: w kategorii senior w sztafecie 4×100 m stylem dowolnym i w kategorii senior w sztafecie 4×200 m stylem dowolnym. W trakcie zawodów odbywających się w dniach 30.11- 04.12.2022 r., nasza studentka reprezentowała klub UKS GOS Raszyn.

Maja Nowak została ponadto, w roku 2023, mistrzynią Polski podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Lublinie w pływaniu w kategorii 200 m stylem dowolnym oraz wicemistrzynią w kategorii 100 m stylem dowolnym. Takie wyniki pozwoliły naszej zawodniczce na zdobycie złotego medalu w kategorii Uniwersytety.

Maja Nowak

Agata Urszula Wróbel, studentka IV roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji UKSW otrzymała stypendium na znaczące osiągnięcia w dyscyplinie nauki prawne, w tym za liczne referaty wygłaszane na konferencjach krajowych i międzynarodowych oraz publikacje naukowe.

Jest ona między innymi autorką rozdziału poświęconego perspektywom i zagrożeniom dla telemedycyny w Polsce z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa, zamieszczonego w monografii naukowej wydawnictwa Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, w którego projektach krajowych i międzynarodowych Agata Urszula Wróbel brała udział.

– Mój obszar zainteresowań ukierunkowany jest na prawo własności intelektualnej, szczególnie własności przemysłowej i prawo nowych technologii, które staram się łączyć z prawem i postępowaniem cywilnym – mówi Agata Urszula Wróbel. – W tych dziedzinach chciałabym rozwijać się naukowo.

Agata Urszula Wróbel

Minister nauki przyznał stypendia na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Stypendium jest wypłacane jednorazowo, a jego wysokość wynosi 17.000 zł.

04 kwietnia 2024