Świętość to odwaga poświęcania się dla innych

Rozpoczynamy Wielki Post. Mszy świętej w Środę Popielcową dla studentów i pracowników naszej Uczelni przewodniczył rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

– Jest taki dzień, Środa Popielcowa, w którym gromadzimy się na Eucharystii, aby symbolicznie uzmysłowić sobie kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Niezależnie od tego, jacy jesteśmy i co posiadamy, wszyscy skończymy tak samo. I po to jest ten dzień i obrzęd posypania głowy popiołem, abyśmy zatrzymali się na chwilę i pomyśleli, po co żyjemy i w jakim kierunku zmierzamy. Obyśmy czas Wielkiego Postu, który jest nam dany i zadany, dobrze wypełnili, korzystając z ewangelicznych podpowiedzi: modlitwy, postu i jałmużny – powiedział Rektor UKSW, rozpoczynając Mszę św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Dewajtis.

Na zdjęciu od lewej ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz.; ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski; ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski

Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych oraz wicedyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej. Ksiądz profesor w kazaniu poruszył tematy wiedzy i świętości.

– Uczymy się po to, aby żyć, ale to, że wiemy więcej nie czyni nas lepszymi. Powinniśmy dzielić się wiedzą, jak Bożym darem. Przekazywanie wiedzy to posługa bliźniemu. W tym wyraża się miłość – nie tylko w rozdawaniu mienia, ale w dzieleniu się Bożą nauką i w osobistej posłudze bliźniemu – powiedział.

Wyjaśniając czym powinna być świętość, przywołał słowa papieża Franciszka z adhortacji apostolskiej Gaudete et exultate: „Lubię dostrzegać świętość w cierpliwym ludzie Bożym: w rodzicach, którzy z wielką miłością pomagają dorastać swoim dzieciom, w mężczyznach i kobietach pracujących, by zarobić na chleb, w osobach chorych, w starszych zakonnicach, które nadal się uśmiechają. W tej wytrwałości, aby iść naprzód, dzień po dniu, widzę świętość Kościoła walczącego. Jest to często świętość z sąsiedztwa, świętość osób, które żyją blisko nas i są odblaskiem obecności Boga”.

Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski

Kończąc homilię ks. Prof. Przybyłowski zwrócił uwagę na to, iż w życiu ziemskim ludzkie słabości nie są całkowicie i raz na zawsze uzdrowione przez łaskę.

– Świętość to odwaga poświęcania się dla innych. Bądźmy z innymi ludźmi a Bóg sam poprowadzi nas do szczęścia wiecznego – powiedział na zakończenie.

Po homilii nastąpił obrzęd posypania głów popiołem. W Eucharystii uczestniczyli studenci, pracownicy oraz przedstawiciele władz Uniwersytetu.

Na zdjęciu ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz.
Na zdjęciu księża koncelebrujący Mszę świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Dewajtis

Msza święta w Środę Popielcową była sprawowana także na kampusie przy ulicy Wóycickiego, w kościele akademickim św. Józefa. Mszy Św. przewodniczył ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., natomiast homilię wygłosił duszpasterz akademicki ks. Artur Chejnowski.

Na zdjęciu księża koncelebrujący Mszę świętą w kościele akademickim św. Józefa kampusie przy ulicy Wóycickiego

22 lutego 2023