Przejdź do treści

Taekwondo na Hali Sportowej UKSW

W ostatnich dniach hala sportowa naszej Uczelni stała się areną zmagań 600 zawodników z całego świata w ramach Polish Open World Taekwondo i Warsaw Cup Europe Taekwondo Union. W zawodach wzięli udział zarówno kadeci, juniorzy jak i seniorzy walczący o punkty w rankingach światowych oraz olimpijskich.

W sobotę 9 września o sportowe trofea walczyli młodzi adepci koreańskiej sztuki walki  – wśród nich znalazło się wielu medalistów tegorocznych Mistrzostw Europy juniorów oraz Mistrzostw Świata kadetów. Emocje były ogromne, zwłaszcza wśród najmłodszych zawodników. W niedzielę, o udział w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024, pojedynki na sześciokątnych matach toczyli mistrzowie świata i Europy, oraz medaliści Olimpiady w Tokio.

Stopa, pięść, droga

Taekwondo, ten wywodzący się z Półwyspu Koreańskiego sport, który w ciągu siedmiu dekad istnienia zrobił oszałamiającą karierę, to nie tylko sport. To przede wszystkim sztuka walki, i to wyrafinowana. Za jej twórcę uważa się generała Choi Hong-hi, który w japońskim więzieniu, do którego trafił podczas II wojny światowej, doskonalił się we wschodnich metodach walki – dobrze sobie znanym tradycyjnym, koreańskim Taekkyon i japońskim karate. Z połączenia tych dwóch sztuk powstało Taekwon-do, które stało się obowiązkowym elementem szkolenia w armii koreańskiej, a także w szkołach średnich i wyższych. Z czasem uznano tę dyscyplinę za sport narodowy Korei.

Jakkolwiek słowo taekwondo wywodzi się z trzech znaków chińskich: tae (tái) – stopa, kwon (quán) – pięść, do (dào) – droga, to oglądając zmagania na macie widzi się przede wszystkim dynamiczną pracę nóg, kopnięcia na wszelkie sposoby, najczęściej na wysokości tułowia oraz głowy. Zawodnicy noszą strój zwany dobokiem, zakładają też ochraniacz tułowia hogo, a na głowę obowiązkowo kask.

Wizyta dyplomatyczna i spektakularny pokaz

Polish Open World Taekwondo i Warsaw Cup Europe Taekwondo Union stały się okazją do spotkania w Centrum Gospodarki Światowej UKSW władz Uczelni, które reprezentował prorektor ds. finansowych prof. dr hab. Konrad Raczkowski, z ambasadorem Republiki Korei w Polsce J. E. Hoonminem Limem.

Zwieńczeniem sobotnich zawodów była gala. Wzięli w niej udział m.in. ambasador Republiki Korei, prezydent Światowej Siedziby Taekwondo Lee Dong-Sub i wiceprezes PKOL, Adam Konopka. Polski związek Taekwondo reprezentowali prezes Jarosław Kowalewski, oraz wice prezes Artur Chmielarz.

Po części oficjalnej  i rozdaniu nagród, przyszedł czas na spektakularny pokaz zespołu Taekwodo Kukkiwon Demo Team. Zobaczyliśmy pokazy walki, techniki samoobrony i niezwykle widowiskowe techniki rozbijania twardych przedmiotów.

Z wynikami zawodów można zapoznać się na stronie www.pztaekwondo.pl.

12 września 2023