Przejdź do treści

Tajemnice zakonu kamedułów

memento 1mini30 maja w warszawskim kinie Luna odbyła się premiera filmu fabularnego pt. „Memento Mori” w reżyserii Krzysztofa Rymszy. Obraz wyprodukowano dzięki wsparciu NCK oraz Fundacji Rozwoju UKSW.

Nocne włamanie do warszawskiego kościoła kamedułów, podczas którego skradziony zostaje tajemniczy list, uruchamia spiralę niespodziewanych wydarzeń. Policyjne śledztwo prowadzi donikąd, a motyw sprawcy wydaje się zupełnie niejasny. Na prośbę proboszcza w sprawę zaginięcia zagadkowego dokumentu angażuje się jego daleki krewny – kleryk oddelegowany przez przełożonych do pomocy na parafii. Szybko okazuje się, że list stanowi tylko pierwszą zagadkę na drodze do odnalezienia czegoś dużo cenniejszego. Czy jest możliwe, iż zakon kamedułów, zajmujący się przepisywaniem świętych ksiąg, był przez wiele lat w posiadaniu zaginionej piątej Ewangelii? Czy mnich żyjący ponad sto lat temu w bielańskim klasztorze mógł ukryć cenne pismo, by podczas zaborów carskich nie dostało się w niepowołane ręce? Kolejne zagadki mające swoje źródło w historii stolicy oraz zakonu kamedułów coraz bardziej się komplikują. Wydaje się, że wszędzie czyhać może niebezpieczeństwo. Do czego zdolny jest człowiek, który skradł cenny list? – czytamy w streszczeniu historii.

W filmie udział wzięli aktorzy znani z wielu ról teatralnych i filmowych: Kacper Pilch, Dariusz Dłużewski, Zofia Schwinke, Jarosław Witaszczyk, Rafał Sawuła, Ryszard Parol czy Wiesław Bednarz.

PIMO6653.jpg

Osoby, z których składała się ekipa filmowa dołożyli wszelkich starań, by jakość obrazu i dźwięku prezentowała się na najwyższym poziomie. Wśród nich znaleźli się: Patryk Dróżdż (zdjęcia), Krzysztof Rymsza (montaż), Filip Charitonow (muzyka), Mikołaj Kiciak (dźwięk), Katarzyna Wojtasik (kostiumy i charakteryzacja) oraz Jędrzej Rymsza (kierownik produkcji).

PIMO6550.jpg

Pełnometrażowy kryminał historyczny nakręcony był m.in. w murach Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zarówno na kampusie przy ul. Dewajtis, jak i Wóycickiego. Film zostanie rozpowszechniony różnymi kanałami dystrybucji, posłuży także do celów promocyjnych uczelni.

Szczególne podziękowania podczas premiery kinowej zostały skierowane do Kanclerz i Kwestor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Marii Hulickiej, Anny Kołcz, oraz Małgorzaty Kozłowskiej, a także prezesa Fundacji Rozwoju UKSW, ks. dra Zenona Hanasa i dyrektora Narodowego Centrum Kultury, prof. Rafała Wiśniewskiego.

PIMO6546.jpg

 MOPI1888.jpg

memento 2maksi

 

 

 

 

 

31 maja 2019