Elektroniczne tatuaże monitorujące wysiłek pacjenta i rejestrujące zmiany w procesie usprawniania chorych poza gabinetem lekarskim to rewolucja w rehabilitacji przygotowywana m.in. przez UKSW.
Projekt pod nazwą „Funkcjonalne materiały kompozytowe do drukowalnych sensorów do telerehabilitacji” otrzymał 10 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Nowoczesne technologie materiałowe” – TECHMATSTRATEG III.
Efektem działań ma być innowacyjna metoda opracowania materiałów kompozytowych nanoszonych technikami drukarskimi, które następnie posłużą do wytwarzania sensorów do telerehabilitacji ortopedycznej, sportowej i kardiologicznej. Chodzi o dwa rodzaje czujników: sił nacisku oraz elektrochemicznych. Pierwsze będą zaimplementowane w formie wkładek do butów w celu zdalnego monitorowania procesu rehabilitacji ortopedycznej. Drugie będą mierzyć stężenie mleczanów i pH oraz temperaturę i wilgotność. Czujniki, drukowane na elastycznej folii naklejanej na skórę – tzw. elektroniczne tatuaże – będą monitorować wysiłek pacjenta.
– Dzięki opracowanym materiałom będzie możliwy precyzyjny pomiar i analiza istotnych dla danej jednostki chorobowej parametrów klinicznych pozwalających na zastosowanie w rehabilitacji tzw. metody biofeedbacku. Zastosowanie tej metody pozwala na bardziej precyzyjne i staranne wykonywanie zleconych pacjentowi ćwiczeń, ale również, co ma znaczenie szczególnie w przypadku schorzeń wymagających długotrwałej rehabilitacji, wpływa bardzo pozytywnie na aspekt emocjonalno-motywacyjny leczenia – podkreśla dr hab. n. med. prof. uczelni Andrzej Kotela, kierownik projektu na UKSW.
Dzięki technologii elektroniki drukowanej urządzenia będą miały małą masę, dużą elastyczność i działanie bezprzewodowe, co pozwoli na ich udostępnienie szerokiej grupie odbiorców, nie tylko placówkom medycznym, ale i pacjentom rehabilitacyjnym. Usprawnianie chorych będzie dokonywać się w warunkach ich swobodnego funkcjonowania poza gabinetem lekarskim, ale wciąż pod kontrolą medyczną.
W czterech siła
Nową jakość w prowadzeniu rehabilitacji zbuduje konsorcjum, które tworzą cztery podmioty: Politechnika Warszawska, NovelInks sp. z o.o., Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, TALKIN THINGS sp. z o.o.
- Za badania nad technologiami materiałowymi z dostosowaniem do produkcji wielkoseryjnej elementów sprzętu rehabilitacyjnego odpowiedzialna jest Politechnika Warszawska.
- Badania kliniczne z udziałem osób potwierdzających przydatność kliniczną oraz bezpieczeństwo stosowania opracowanych elementów sprzętu rehabilitacyjnego oraz nadzór merytoryczny nad procesem ich powstawania przeprowadzi Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
- Prace rozwojowe, których efektem będzie opracowanie elektronicznych układów komunikacji i zasilania do prowadzenia pomiarów opracuje spółka z o.o Novelinks, która jest start-upem pracowników Wydziału Mechatroniki PW.
- Za komercjalizację wdrożenia odpowiedzialna będzie Spółka Talkinʼ Things, która od 2016 roku zajmuje się sprzedażą inteligentnych rozwiązań z zakresu internetu rzeczy. Produkuje m.in. inteligentne metki pozwalające na komunikowanie się z produktami.
Projekt ruszył we wrześniu tego roku, a jego efekty poznamy z końcem sierpnia 2023 roku.