Przejdź do treści

Tylko i aż 25 lat. Srebrny Jubileusz UKSW

Ćwierć wieku istnienia to nie tylko czas, który przeminął, to czas, w którym zrealizowaliśmy wiele marzeń, wizji, przekuliśmy pomysły w rzeczywistość i zainspirowaliśmy tysiące młodych ludzi do podjęcia drogi akademickiej – mówił Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, podczas Gali 25-lecia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Na kampusie Wóycickiego odbyła się uroczysta gala, zorganizowana z okazji ćwierćwiecza powstania naszej Uczelni. Uroczystość poprowadziła Alicja Węgorzewska, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.

Na straży wartości

Na zdjęciu ks. prof. Ryszard Czekalski

Ks. prof. Ryszard Czekalski przyznał, że srebrny jubileusz to czas, w którym „z nostalgią patrzymy w przeszłość, z uwagą przyglądamy się teraźniejszości i z nadzieją spoglądamy w przyszłość” i wyjątkowa okazja do wyrażenia wdzięczności dla tych, którzy tworzyli i tworzą nasz Uniwersytet. W sposób szczególny Rektor UKSW podziękował ks. kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi, Wielkiemu Kanclerzowi Wydziałów Kościelnych UKSW, za lata życzliwego wspierania naszej Uczelni.

Na zdjęciu ks. kardynał Kazimierz Nycz

– Zawsze mogliśmy liczyć na zrozumienie, wsparcie i pomoc księdza kardynała – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski.

Rektor UKSW skierował też słowa podziękowania do Patrona Honorowego obchodów jubileuszowych naszej Uczelni, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika.

– Panie Marszałku, dziękuję za życzliwe wspieranie UKSW na przestrzeni lat – mówił Rektor UKSW zwracając się do Adama Struzika. – Od 2001 r., odkąd jest Pan Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, zawsze mogliśmy na Pana liczyć. Tak jest i dzisiaj. Dziękując za wszelkie dobro, polecamy się życzliwej pamięci Pana Marszałka na przyszłość.

Witając wszystkich, którzy na przestrzeni 25 lat „dokładali kolejne cegiełki swojej rzetelnej pracy dla dobra i rozwoju UKSW”, gościom i przyjaciołom Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. Rektor podkreślił, że UKSW jest Uczelnią, która miała i ma nie tylko „wypełniać misję kształcenia i rozwijania nauki”, lecz także „stać na straży wartości chrześcijańskich”, które przyświecają polskiemu społeczeństwu od wieków.

– Ćwierć wieku istnienia to nie tylko czas, który przeminął, to czas, w którym zrealizowaliśmy wiele marzeń, wizji, przekuliśmy pomysły w rzeczywistość i zainspirowaliśmy tysiące młodych ludzi do podjęcia drogi akademickiej – mówił Rektor UKSW, zaznaczając, że jubileuszowa gala jest okazją do prześledzenia pełnej historii UKSW, pomimo napotkanych trudności także chwil „triumfu i wyzwań”.

Uznanie i wdzięczność

Ks. prof. Ryszard Czekalski przypomniał zebranym, że nasza Uczelnia przed 25 laty kształciła kilkuset studentów na czterech wydziałach mieszczących się na kampusie Dewajtis, zaś obecnie na 12 wydziałach uczy się ponad 10000 studentów na niemal 100 kierunkach, a Uniwersytet posiada trzy kampusy. Stale się przy tym rozwija, niedawno pozyskał nowe tereny, na których powstanie infrastruktura naukowo-badawcza. UKSW zatrudnia prawie 800 naukowców i ponad 400 pracowników administracji, na Uczelni działają 22 instytuty naukowe, we wszystkich dyscyplinach UKSW ma prawo nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego.

– Na przestrzeni tych wszystkich lat wykształciliśmy tysiące młodych ludzi, którzy pracują dla dobra Ojczyzny i Kościoła. To aż i tylko 25 lat – mówił ks. prof. Ryszard Czekalski. – Dzisiaj, przede wszystkim, chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim osobom, które przyczyniły się do rozwoju naszego Uniwersytetu.  Z wdzięcznością myślę o tych, którzy pracowali nad jego powstaniem i o tych, którzy dzień po dniu budowali i budują jego przyszłość. Do naszych pracowników naukowych, administracyjnych i technicznych kieruję słowa uznania i wdzięczności za Waszą codzienną rzetelną pracę, która pozwala realizować misję naszej Uczelni. Bez Państwa zaangażowania i pasji nie moglibyśmy być tu, gdzie jesteśmy.

Na zdjęciu ks. prof. Ryszard Czekalski

W obliczu wyzwań współczesności

Rektor UKSW powiedział, że naszą Uczelnię tworzą ludzie, którzy są „przyszłością” naszego narodu i społeczeństwa.

Podkreślił, że na UKSW staramy się kierować nauczaniem błogosławionego Patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, człowieka „wielkiej mądrości, odwagi i prawości”.

– Jego życie i dziedzictwo są dla nas nieustającą inspiracją, przypomnieniem o tym, że wartość wykształcenia to nie tylko zdobyta wiedza, ale też kształtowanie postaw, które będą służyć narodowi, społeczeństwu, Ojczyźnie i Kościołowi – mówił Rektor UKSW. – Jesteśmy jako Uniwersytet gotowi, aby stawić czoła wyzwaniom współczesności, łącząc tradycję z nowoczesnym spojrzeniem na edukację i naukę oraz etycznym podejściem do zmieniającej się rzeczywistości. Niech ten jubileusz będzie momentem naszej wspólnej dumy, refleksji i inspiracją do dalszego działania – zakończył Rektor UKSW.

Ks. prof. Ryszard Czekalski podziękował w sposób szczególny swoim poprzednikom na stanowisku Rektora UKSW. Rektor UKSW zaprosił na scenę ks. prof. Romana Bartnickiego, głównego autora przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w UKSW. Ksiądz profesor Roman Bartnicki był rektorem ATK w latach 1996-1999, a następnie UKSW w latach 1999-2005.

– Dziękuję w imieniu wszystkich rektorów obecnych na uroczystości. 25 lat tak szybko minęło. Pierwsza inauguracja odbyła się 4 listopada 1999 r. – wspominał ks. prof. Roman Bartnicki. – Uczelnia się rozrasta, z czego jestem bardzo zadowolony i chciałbym by w przyszłości mogła się dalej rozwijać – dodał były Rektor UKSW.

Podziękowania odebrali również ks. prof. Henryk Skorowski, rektor UKSW w latach 2010-2012 i ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW w latach 2012-2020.

Na zdjęciu od lewej ks. prof. Ryszard Czekalski, ks. prof. Stanisław Dziekoński, ks. prof. Roman Bartnicki, ks. prof. Henryk Skorowski

Ks. prof. Ryszard Czekalski podziękował, w imieniu całej społeczności akademickiej, obecnemu podczas uroczystości kard. Kazimierzowi Nyczowi za lata wytrwałego wsparcia i oddanej posługi jako Wielkiego Kanclerza Wydziałów Kościelnych i pasterza Archidiecezji Warszawskiej.

Kadry dla Kościoła i społeczeństwa

–  Cieszę się, że przez 17 lat było mi dane pełnić funkcję Wielkiego Kanclerza – powiedział kard. Kazimierz Nycz. – Srebrny jubileusz to piękny jubileusz. Możecie się pochwalić wieloma osiągnięciami, ale cieszę się przede wszystkim z tego, że ta Uczelnia służy studentom i nauce polskiej. Rozwija się kształcąc kadry dla państwa, Kościoła i społeczeństwa.

Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW przypomniał, że wolność od wartości jest płytka i niebezpieczna, zaś solidarność czy godność osoby ludzkiej to wartości nie tylko chrześcijańskie, lecz ogólnoludzkie.

Na zdjęciu ks. kard. Kazimierz Nycz

Wśród zagrożeń, z jakimi przyjdzie się zmierzyć wspólnocie akademickiej kardynał Kazimierz Nycz wymienił przesadny subiektywizm i podważanie wartości prawdy. Mówił też, że Uczelnia będzie musiała wobec malejącej w przyszłości liczby studentów, przywiązywać szczególną wagę do jakości kształcenia i potraktować to jako szansę kształcenia elitarnego opartego na małych wspólnotach.

– Dziękuję za wszystko co robiliście przez ostatnich 25 lat – zakończył kard. Kazimierz Nycz zwracając się do zebranych.

Na zdjęciu od lewej ks. prof. Ryszard Czekalski i ks. kard. Kazimierz Nycz

Modelowa współpraca

W swoim wystąpieniu Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, honorowy patron Gali zaznaczył, że UKSW rozwijał się wraz z województwem mazowieckim i jest jego równolatkiem.

Na zdjęciu Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik

– Mam bardzo osobisty stosunek do tej Uczelni, ponieważ jako senator w 1998 roku głosowałem za jej powołaniem. Później, przez pełnienie przeze mnie funkcji marszałka województwa mazowieckiego, przyszło nam współpracować. Tę 25 – letnią współpracę oceniam jako modelową. Ta Uczelnia rosła wraz z rozwojem naszego regionu – podkreślił marszałek – Przez cały czas te relacje mieliśmy bliskie. Gratuluję osiągnięcia tych 25 lat. Wspólnie z panią Elżbietą Lanc, staraliśmy się zawsze być życzliwi, pomagać w wielu obszarach. Zgadzam się z Jego Eminencją – jednym z wyzwań przyszłości są wartości. Uniwersytet ma tę zaletę, że może bez pozorowania realizować tę misję – te wartości zawsze będą tu obecne – podkreślił Marszałek.

Na zdjęciu od lewej Adam Struzik, ks. prof. Ryszard Czekalski

Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu RP w swym wystąpieniu przywołał postać naszego Patrona, kard. Stefana Wyszyńskiego. Zwrócił uwagę, że był wybitnym przywódcą, który przeprowadził naród polski przez noc komunizmu. Jego postawa, mówił wicemarszałek, może być dla nas lekcją realizmu i mądrego, narodowego przywództwa.

Na zdjęciu Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński

Dla dobra wspólnego

W swoim wystąpieniu prof. Henryk Skarżyński, kawaler Orderu Orła Białego podkreślił, że obserwuje jej dokonania od czterech lat, jako przewodniczący Rady Uczelni.

– Suma tych dokonań to nie suma indywidualnych korzyści, ale wyrzeczeń i ciężkiej pracy na rzecz dobra wspólnego. Życzymy naszej Uczelni kolejnego ćwierćwiecza, bo to także moja Uczelnia – powiedział prof. Henryk Skarżyński.

Następnie zwrócił się do Rektora UKSW dziękując mu w imieniu społeczności akademickiej.

-Ty nauczyłeś nas, jak płynąć nawet pod wiatr. I budujesz porty, do których mogą zmierzać studenci – powiedział prof. Henryk Skarżyński nawiązując do sentencji słynnego filozofa Seneki, który mówił, że kiedy nie wie się do jakiego portu się zmierza, żaden wiatr nie jest dobry.

Rektor UKSW podkreślił, że statek jakim jest Uniwersytet nie mógłby „płynąć pod wiatr” bez wspaniałych współpracowników i wyraził nadzieję, że dzięki wsparciu wypróbowanych przyjaciół będzie płynął we właściwym kierunku.

Na zdjęciu prof. Henryk Skarżyński
Na zdjęciu od lewej prof. Henryk Skarzyński, ks. prof. Ryszard Czekalski

Ks. rektor Ryszard Czekalski specjalne podziękowania skierował także do Elżbiety Lanc, wieloletniej wicemarszałek województwa mazowieckiego za nieustającą pomoc i życzliwość. Słowa uznania i wdzięczności za uświetnienie tak ważnego jubileuszu Rektor UKSW przekazał Alicji Węgorzewskiej, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej a także Danucie Bodzek, zastępcy dyrektora ds. finansowych i rozwoju tej instytucji.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, obchody jubileuszu uświetnili swym występem muzycy Warszawskiej Opery Kameralnej pod batutą Tomasza Szymusia, którzy wykonali dobrze znane utwory.

Na zdjęciu Alicja Węgorzewska, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, na zdjęciach poniżej muzycy podczas występu

Podczas gali chętni mogli obejrzeć udostępnioną przez Warszawską Operę Kameralna wystawę prac światowej sławy artysty Rafała Olbińskiego, który stworzył także specjalny plakat związany z jubileuszem UKSW.

Listy gratulacyjne:

List Wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego

List Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka

List Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika

List Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego

List Rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie prof. dr. hab. Bartosza Molika

List Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr. hab. n. med. Rafała Krenke

List Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dr. hab. Piotra Wachowiak, prof. SGH

List Rektora Akademii Sztuki Wojennej dr. Mieczysława Gocuła gen. w stanie spoczynku

List Rektora Akademii Pożarniczej st. bryg. dr. inż. Tomasza Klimczaka, prof. ucz.

List Rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej dr hab. Barbary Marcinkowskiej, prof. APS

List Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika prof. dr hab. Gertrudy Uścińskiej

List Rektora Uczelni Korczaka-Akademii Nauk Stosowanych prof. dr. hab. Mirosława Grewińskiego

List Rektora Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku ks. dr. Mariana Strankowskiego

List Rektora UP JP II w Krakowie ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały

List Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryka Smolarza

List Prezesa Stowarzyszenia WSPÓLNOTA POLSKA Dariusza Piotra Bonisławskiego

15 listopada 2024