Przejdź do treści

Wernisaż w Galerii Designu XX wieku na UKSW

Na kampusie Wóycickiego została otwarta ekspozycja mebli i przedmiotów z lat 70. i 80. Nowe pomieszczenie wystawowe stanie się miejscem spotkań Koła Naukowego Studentów i Absolwentów Instytutu Historii Sztuki UKSW.

– Dziękuję Państwu za determinację w zabieganiu o stworzenie Galerii. Patrząc na młodych ludzi, cieszę się że podejmują trud prowadzenia badań nad sztuką użytkową II połowy XX wieku – mówiła dr hab. Anna Fidelus, prorektor ds. studenckich i kształcenia. – A to zaledwie jeden z obszarów zainteresowań Koła Studentów i Absolwentów Historii Sztuki, którego opiekunem jest dr Magdalena Łaptaś. Życzę studentom dalszej pasji i determinacji w działaniu – zakończyła Prorektor.

Na zdjęciu od lewej: dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. i dr Magdalena Łaptaś

Galeria Designu XX w. jest autorskim pomysłem dr Magdaleny Łaptaś oraz studentów Instytutu Historii Sztuki UKSW działających w Kole Studentów i Absolwentów Historii Sztuki. Zalążkiem Galerii jest obecnie kolekcja mebli i przedmiotów z lat 70. i 80. XX w.

– Pomysł stworzenia galerii przyszedł mi do głowy, gdy słuchałam referatu studentki o sztuce użytkowej  w powojennej w Polsce i osiągnięciach polskich projektantów, architektów i artystów, którzy otrzymywali nagrody na międzynarodowych konkursach – mówiła dr Magdalena Łaptaś. – Wzornictwo przemysłowe z czasów PRL, pozostając świadectwem swoich czasów, bywa niedocenione. Wiele osób pozbywa się mebli i przedmiotów sprzed pół wieku, bagatelizując ich wartość, podczas gdy wpisują się one w historię i kulturę materialną minionego stulecia. Chciałabym, aby nasza Galeria Designu, powiększając się  nie tylko o eksponaty z czasów PRL, stała się punktem wyjścia do stworzenia na naszym Uniwersytecie muzeum  – wyraziła nadzieję dr Magdalena Łaptaś.

Filiżanka z Włocławka z lat 70. XX w.

Wydzielona przestrzeń wystawowa to pokój nr 014A w budynku nr 23 na kampusie Wóycickiego. Ekspozycja ma mieć charakter czasowy, planowane są dwie wystawy rocznie, ale ostatecznie ich częstotliwość będzie uzależniona od możliwości pozyskania nowych obiektów.

Pierwsza wystawa nosi tytuł „Kawalerka z czasów Gierka”. Jej osią jest meblościanka  „Nysa” wyprodukowana w Opolskich Fabrykach Mebli w 1980 r., ofiarowana Kołu przez Beatę i Tomasza Żarneckich. Oprócz niej znajdują się tu także krzesła i fotele, politurowany stolik z lat 70., a także charakterystyczna zastawa stołowa z Włocławka oraz kryształowe salaterki, kieliszki, szklanki, filiżanki oraz diaskop, zdjęcie ślubne – monidło i sztuczne owoce.

Pełne przeciwności, ale uwieńczone sukcesem, przygotowanie wystawy trwało rok, co podkreślił Wiktor Skórski, student V roku historii sztuki na Wydziale Nauk Historycznych UKSW, dziękując władzom Uczelni i kolegom z Koła za współudział w stworzeniu Galerii Designu XX wieku.

Studenci z Koła Studentów i Absolwentów Historii Sztuki UKSW

Galeria będzie spełniać wiele funkcji. Ma na celu ochronę obiektów, które powstały w niedalekiej dla nas przeszłości. Studenci Historii Sztuki na przykładzie składających się na kolekcję obiektów będą mogli uczyć się ich identyfikacji, katalogowania, datowania czy wyceniania. Ekspozycja ożywi nowoczesne wnętrza budynku 23. Ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk, dziekan Wydziału Nauk Historycznych  wyraził przekonanie, że Galeria Designu ma szansę stać miejscem organizowania cyklicznych debat i ekspozycji.

Podczas otwarcia Galerii Designu XX wieku

Galeria powstała dzięki wsparciu dr hab. Anny Fidelus, prorektor ds. studenckich i kształcenia, kanclerza dr. inż. Krzysztofa Dziedzica, ks. prof. dr. hab. Waldemara Graczyka, oraz Centrum Wsparcia Studenta.

Fundatorami kolekcji są Beata i Tomasz Żarneccy, Anna i Aleksander Baranowscy, Zuzanna Kańkowska, Magdalena i Łukasz Łaptasiowie, Izabela Łukasiewicz, Marta Momot, Magdalena Poklewska-Koziełł, Wiktor Skórski, Magdalena Stelmach i Przemysław Urbańczyk.

09 kwietnia 2024