Przejdź do treści

Wiara i rozum. Ćwierć wieku współistnienia

– Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest miejscem, w którym staramy się łączyć naukę i wiarę. Wiara i rozum to dwa elementy, które powinny nieustannie uzupełniać się w naszym życiu – mówił ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW w warszawskim kościele Świętego Krzyża, podczas Mszy Świętej odprawionej w związku ze zbliżającą się rocznicą śmierci bł. Stefana Wyszyńskiego, patrona naszej Uczelni.

Na Mszy Świętej, sprawowanej w ramach obchodów 25-lecia istnienia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zgromadziła się społeczność akademicka UKSW – władze Uniwersytetu, przedstawiciele Senatu, nauczyciele akademiccy, pracownicy administracji, studenci i doktoranci. Mszy Świętej, transmitowanej przez Polskie Radio, odbywającej się w asyście pocztu sztandarowego i gwardii uniwersyteckiej, przewodniczył Rektor UKSW, a swym występem uświetnił ją uniwersytecki chór pod batutą prof. Michała Sławeckiego.

ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

Rektor przybliżając, w niedzielę Trójcy Przenajświętszej, Prawdę o Trójjedynym Bogu, utwierdzającą nas w przekonaniu, że ani sam rozum, ani sama wiara nie wystarczą, przywołał encyklikę papieża Jana Pawła II Fides et ratio.

– Wiara i rozum, to dwa skrzydła unoszące człowieka do pełni prawdy, do kontemplacji prawdy, do nieba – mówił w homilii ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. – Wiara bez rozumu może prowadzić do fanatyzmu, a rozum bez wiary do sceptycyzmu. Budowanie świata bez umiejętnego połączenia wiary i rozumu, prowadzi do destrukcji, podziałów między ludźmi – dodał.

Rektor podkreślił, że wiara i rozum nie pozostają w sprzeczności, ale „wzajemnie się uzupełniają”, przypominając słowa św. Augustyna: „wierz, abyś mógł zrozumieć, zrozum, abyś mógł uwierzyć”.

Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod batutą prof. Michała Sławeckiego

Nawiązując do jubileuszu 25-lecia istnienia UKSW, Rektor zwrócił uwagę na etos chrześcijański jako fundament naszej wspólnoty akademickiej, zaś nauczanie naszego Patrona jako drogowskaz dla kadry uniwersyteckiej, kształcącej przyszłe elity dla „społeczeństwa, państwa i Kościoła”.

Ks. prof. Ryszard Czekalski z dumą mówił o UKSW, który w ciągu ostatniego ćwierćwiecza stał się, obecnym na trzech kampusach, pełnoprofilowym uniwersytetem, który kształci dziś ponad 11 tysięcy studentów. Przypomniał, że ta „młoda uczelnia” wykształciła w ciągu minionych lat „tysiące młodych ludzi” w różnych dyscyplinach – od teologicznych, przez społeczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, po, w ostatnich latach – medyczne.

Umieszczony w prezbiterium portret bł. prymasa Tysiąclecia

Dziękując Bogu za wszelkie doświadczone podczas 25 lat istnienia naszej Uczelni łaski, za „wszystkich ludzi, którzy tworzyli, tworzą i tworzyć będą” UKSW, ks. prof. Ryszard Czekalski zawierzył Mu naszą wspólnotę uniwersytecką, prosząc Go o „wsparcie i błogosławieństwo na kolejne lata”.

W drodze pod pomnik bł. kard. Stefana WYszyńskiego

Po zakończeniu liturgii, Rektor UKSW wraz z towarzyszącymi mu przedstawicielami społeczności akademickiej, złożył kwiaty pod pomnikiem prymasa Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu, gdzie podziękował przybyłym za aktywność w pracy na rzecz UKSW.

Władze rektorskie UKSW wraz z pracownikami, studentami i doktorantami pod pomnikiem bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego
26 maja 2024