Przejdź do treści

Konferencja „Relacje państwo-Kościół jakich potrzebuje dziś Polska. Ile autonomii, ile współpracy?”Konferencja

03.03.2023

Instytut Nauk o Polityce i Administracji UKSW wraz z Katolicką Agencja Informacyjną zapraszają na konferencję, która odbędzie się 3 marca (piątek), w godz. 10.30-14.30 w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich ul. Miodowa 17/19).

Celem spotkania jest prezentacja polskiego modelu relacji państwo-Kościół oraz miejsca Kościoła w rzeczywistości publicznej na tle innych modeli istniejących w Europie. Wykazanie, że model konkordatowo-konstytucyjny istniejący w Polsce jest bliski rozwiązaniom istniejącym w większości państw europejskich oraz służy zabezpieczeniu wolności religijnej jak i najbardziej podstawowych swobód obywatelskich.

Program
10.30 Otwarcie, powitanie
10.40 Wprowadzenie – Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski
10.50 „Między radykalną separacją a religią państwową. Polski model relacji państwo-Kościół na tle rozwiązań europejskich” – ks. prof. Piotr Stanisz (KUL)
11.10 „Znaczenie Konkordatu między Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską” – prof. Hanna Suchocka (UAM)
11.30 „Wolny Kościół w suwerennym państwie. Polski model i jego wyzwania” – ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. (UKSW)
11.50 przerwa kawowa
12.20 „Polityczne powołanie katolików świeckich a publiczna misja Kościoła. Wskazania nauki społecznej Kościoła” – bp Piotr Jarecki
12.50 „Rozdział, ale nie radykalny. Jakiego modelu relacji państwo-Kościół potrzebuje dziś polska demokracja”
Dyskusja panelowa: dr hab. Sławomir Sowiński (prof. UKSW), dr hab. Paweł Borecki (UW), Marcin Przeciszewski (KAI), Dominika Wielowieyska (Gazeta Wyborcza)
Prowadzi: Barbara Sułek-Kowalska (Tygodnik TVP)
14.00: „Kościół i państwo. Autonomia i współpraca. Podsumowanie” – Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Zgłoszenia udziału zawierające imię, nazwisko i nazwę redakcji, prosimy przesyłać na adres centrummedialne@ekai.pl do 2 marca (środa), do godz. 16.00.