„Nie sposób byłoby dorzucić cokolwiek do świetności tych obrzędów” Ceremoniał koronacyjny w Rzeczypospolitej w dobie wolnych elekcji XVI–XVIII w.

19.04.2024

Konferencja naukowa współorganizowana przez Instytut Historii Sztuki UKSW odbędzie się 19 kwietnia w sali koncertowej Zamku Królewskiego. Rozpoczęcie o godz. 9.30.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w serwisie Youtube

W 2024 r. obchodzimy 450. rocznicę koronacji Henryka Walezego, pierwszego władcy wybranego w wolnej elekcji, a zarazem 260. rocznicę ostatniej wolnej elekcji i koronacji w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, a więc wyniesienia Stanisława Augusta. Powiązanie tych rocznic stało się pretekstem, by przyjrzeć się ceremoniom koronacyjnym polskich królów i królowych w epoce nowożytnej, a dokładniej w epoce monarchii elekcyjnej (viritim).

Zapraszamy na konferencję zorganizowaną przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum we współpracy z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Zakładem Literatury i Kultury Epok Dawnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej informacji na stronie Zamku Królewskiego

Konferencji towarzyszy wykład online pt. Polskie koronacje królewskie, który zostanie opublikowany na serwisie Youtube 11 kwietnia.