Przejdź do treści

Otwarcie „Galerii Designu XX w.”

09.04.2024

Otwarcie galerii odbędzie się 9 kwietnia w budynku 23 na kampusie Wóycickiego (sala i korytarz 014A) o godz. 12.00.

„Galeria Designu XX w.” jest autorskim pomysłem studentów Instytutu Historii Sztuki UKSW oraz opiekunki koła naukowego dr Magdaleny Łaptaś. Celem Galerii jest stworzenie przestrzeni wystawowej, która będzie równocześnie miejscem pracy i spotkań Koła Studentów i Absolwentów Historii Sztuki UKSW. Osią Galerii jest na razie kolekcja mebli i przedmiotów z 2 poł. XX w., szczególnie z „okresu Gierka”.

Wydzielona przestrzeń wystawowa to pokój nr 014A w budynku nr 23 na kampusie przy ul. Wóycickiego 1/3. Ekspozycja ma mieć charakter zmienny. Raz lub dwa razy w roku przewidziane są nowe wystawy, wraz ze wzbogacaniem kolekcji o nowe obiekty. Pierwsza ekspozycja będzie nosiła tytuł „Kawalerka z czasów Gierka”. Jej osią jest meblościanka  „Nysa” wyprodukowana w Opolskich Fabrykach Mebli w 1980 r., ofiarowana Kołu przez Państwa Beatę i Tomasza Żarneckich. Oprócz niej znajdują się także krzesła i fotele, politurowany stolik z tego okresu. Oprawą całości są kryształowe salaterki, kieliszki, szklanki i filiżanki oraz sztuczne owoce, zdjęcie ślubne (monidło), talerze okazjonalne.

Galeria będzie spełniać wiele funkcji. Z jednej strony będzie dawała możliwość ochrony obiektów, które powstały w niedawnej dla nas przeszłości i często są niedoceniane jako część dziedzictwa kulturowego. Wiele osób pozbywa się tych przedmiotów, bagatelizując ich wartość, podczas gdy wpisują się one w historię i kulturę materialną minionego stulecia. Dla studentów Historii Sztuki stworzenie takiej kolekcji będzie okazją do bezpośredniego kontaktu z zabytkami i zdobycia wiedzy praktycznej. Na przykładzie konkretnych obiektów będą mogli się uczyć ich identyfikacji, katalogowania, datowania czy wyceniania.

Ożywi także nowoczesne wnętrza budynku 23 stając się okazją nie tylko do nowych ekspozycji, ale być może osią przyszłej kolekcji muzealnej w UKSW.