Przejdź do treści

Prezydencja Polski w Radzie a dyskusja nad reformą ustrojową UE

20.11.2024

Konferencja odbędzie się 20 listopada w Auli Schumana, rozpoczęcie o godz. 9.00.

w związku ze zbliżającym się przewodnictwem Polski w Radzie Unii Europejskiej chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w konferencji zat. PREZYDENCJA POLSKI W RADZIE A DYSKUSJA NAD REFORMĄ USTROJOWĄ UNII EUROPEJSKIEJ.

Konferencję organizujemy w dniu 20.11.2024 r. (środa) w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, Oddziałem Warszawskim Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, Wydziałem Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Faculty of European Studies, Babes-Bolyai University w Rumunii.

Wydarzenie rozpocznie się wykładem otwierającym Pani dr Katarzyny Smyk, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Następnie zaprosimy Państwa na trzy sesje panelowe. Udział w dyskusjach przyjęli m.in. Podsekretarz Stanu ds. Unii Europejskiej, Konrad Szymański, b. Minister ds. UE, Witold Naturski, Dyrektor Przedstawicielstwa PE w Polsce, prof. Zbigniew Czachór z UAM w Poznaniu, prof. Janusz Ruszkowski z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Adrian Corpadean z Rumunii, dr hab. Karolina Borońska-Hryniewiecka z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz inni wybitni badacze i eksperci, w tym przedstawiciele PISM i OSW.

Wyrażamy przekonanie, że rozpoczynająca się z dniem 1 stycznia 2025 r. Prezydencja Polski w Radzie daje ważne powody zarówno do pytania o cele i priorytety Polski w polityce europejskiej, jak i do ożywienia debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej w świetle impulsów płynących z państw Europy Środkowej i Wschodniej. Refleksja na ten temat zbiega się w czasie z 15-leciem obowiązywania Traktatu z Lizbony, który zrewidowała ład instytucjonalno-prawnych funkcjonowania UE. Pozwala to spojrzeć krytycznie na te doświadczenia, przemyśleć dotychczasowe sukcesy postlizbońskiej UE, jak i zastanowić się nad obecnymi wyzwaniami.

Zapraszamy Państwa do włączenia się do tej dyskusji poprzez udział w konferencji stacjonarnie lub online (biernie).  

Link do rejestracji: https://rejestrujmnie.pl/prezydencjapolski/.

Ponieważ liczba miejsc udziału stacjonarnego jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację. Będzie ona możliwa do wyczerpania się miejsc, nie później niż 18.11. 2024 (poniedziałek).