Przejdź do treści

Wykorzystamy ten czas

min2rektor minO obecnej sytuacji na uczelni, strategicznych zmianach i planach na nowy rok mówi ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Mury naszej uczelni opustoszały z powodu pandemii. Jako społeczność jesteśmy w „rozproszeniu”. Brakuje codziennych kontaktów. Jak funkcjonowanie uczelni wygląda z perspektywy władz?

Smutnie. Czas, który przeżywamy potwierdził raz jeszcze, że nic w pełni nie zastąpi bezpośrednich kontaktów, szczególnie w takiej materii jak kształcenie, prace badawcze. Z rozrzewnieniem wspominamy więc czas, gdy mury uczelni tętniły życiem, gdy nie można było spokojnie przejść przez przepełnione uczelniane korytarze. Życie tętniło dzięki studentom i wykładowcom, była bezpośrednia wymiana myśli, dyskusje, spory, zajęcia poza wykładami.
Ale, proszę, nie upadajmy na duchu i bądźmy dobrej myśli. Wykorzystajmy dobrze obecny czas na pracę i rozwój. I chrońmy się przed zakażeniem Covid-19, dbajmy o zdrowie swoje, bliskich i nas wszystkich jako społeczeństwa. To bardzo ważne. Jako ludzie nadziei zaś ufajmy, że bezpiecznie powrócimy do sal i laboratoriów uniwersyteckich. Ale to nie nastąpi jeszcze w tym roku. Z pewnością zmuszeni będziemy przedłużyć po 29 listopada studia i pracę online.

 

Na ostatnim posiedzeniu Senatu uchwalono zmiany w strukturze administracyjnej uczelni. Zlikwidowano jedne, powołano nowe jednostki – jakie będą ich zadania?

Niezależnie od trudnej sytuacji życie uniwersyteckie, choć w inny sposób, ale się toczy. Wykłady oraz inne zajęcia dla studentów i doktorantów odbywają się zdalnie. Administracja częściowo też tak pracuje. Posiedzenia Senatu, rady wydziałów, rady instytutów również odbywają się online. Mimo że kontakt jest wirtualny podejmowane decyzje mają skutki realne. Na ostatnim posiedzeniu Senat podjął decyzje, umożliwiające przeprowadzanie zmian strukturalnych, które są konieczne dla sprawniejszego działania uczelni. Niektóre dotychczasowe jednostki z różnych powodów poddane zostaną restrukturyzacji. Jak już kilkakrotnie podkreślałem na posiedzeniach Senatu za jeden ze strategicznych kierunków działania uważam ten, który dotyczy polityki informacyjno-promocyjnej. Dlatego podjąłem decyzję o powołaniu nowego Biura Komunikacji i Promocji. Jego zadaniem będzie m.in. opracowanie dla naszej uczelni jednolitej polityki informacyjnej i strategii promocyjnej. Chcemy wzmocnić działania promocyjne naszej uczelni, wzmocnić obecność w mediach społecznościowych, poszerzyć kontakty z mediami. Pewne działania zostały już podjęte, m.in. podpisałem rozpoczęcie współpracy z PAP, TVP, niebawem nastąpi umowa z KAI i Polskim Radiem. Zmiany zostały wprowadzone na stronie internetowej uczelni, w planach jest zbudowanie nowej strony głównej. Ufam, że pójdą za tym zmiany tych stron wydziałowych, dla których jest to wskazane i potrzebne. To tylko niektóre z zamierzeń. Dyrektorem Biura Komunikacji i Promocji została dr Ewa K. Czaczkowska, której jestem wdzięczny za podjęcie się tej misji.

 

Coraz częściej pojawia się pytanie: co z logiem UKSW? Czy korzystamy z nowego loga i tylko w ważnych sytuacjach korzystamy z godła czy generalnie wracamy do godła?

Na październikowym posiedzeniu Senat UKSW zdecydowaną większością głosów wyraził opinię, aby odejść od loga, które było przyjęte kilka miesięcy temu. Ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. To wymaga jeszcze rozmów, spokojnego zastanowienia się.

 

Za kilka dni pod obrady Sejmu RP trafi wniosek o ustanowienie Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jakie działania będą podejmowane na UKSW po przyjęciu uchwały?

Przypomnę, że to była inicjatywa Senatu UKSW. Na pierwszym posiedzeniu nasi senatorowie uchwalili wniosek skierowany do Sejmu i Senatu RP o ustanowienie roku 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Osobiście złożyłem go na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Ufam, że uchwała zostanie podjęta w tym roku. Dla naszej uczelni Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie na pewno dobrą okazją, by na nowo spojrzeć na postać Patrona od strony naukowej, ale i liczę też na spojrzenie okiem studentów, aby zobaczyć jakie myśli, postawy, a także wątki nauczania są aktualne i inspirujące w obecnym czasie. Myślę, że takie odpowiedzi przyniesie m.in. obszerna monografia naukowa o życiu i wieloaspektowej działalności prymasa Stefana Wyszyńskiego, którą wydamy jako UKSW w przyszłym roku. Powstanie także podstrona na portalu www poświęcona naszemu Patronowi. Zachęcam całą wspólnotę akademicką do przemyślenia, w jaki jeszcze sposób moglibyśmy jako uczelnia godnie włączyć się w działania podejmowane w Roku Kardynała Wyszyńskiego.

 

Rozmawiała Alicja Wysocka

 

23 listopada 2020