Przejdź do treści

Zmarła prof. Margaret S. Archer

21 maja 2023 r. zmarła prof. Margaret S. Archer, doktor honoris causa naszego Uniwersytetu, osoba związana z Instytutem Nauk Socjologicznych przez wiele lat, wybitny socjolog, jedna z najbardziej wpływowych teoretyków nurtu realizmu krytycznego.

Prof. Margaret S. Archer urodziła się w 1943 r. Większość swojej kariery akademickiej spędziła na Uniwersytecie w Warwick, gdzie przez wiele lat była profesorem socjologii. Była także profesorem w l’Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne w Szwajcarii, honorowym profesorem University College w Londynie oraz visiting professor na uniwersytetach w Pampelunie, Lozannie, Warszawie i Tromso.

Była przewodniczącą Międzynarodowego Towarzystwa Socjologicznego (ISA) oraz członkiem założycielem i przewodniczącą Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Przez wiele lat była członkiem zarządu Centrum Realizmu Krytycznego (CCR – Centre for Critical Realism), kierowała również Centrum Ontologii Społecznej (CSO – Centre for Social Ontology).

Z jej bogatego dorobku naukowego należy przywołać książkę Realist Social Theory: The Morphogenetic Approach , wprowadzającą koncept elizji, oraz pracę Structure, Agency and the Internal Conversation , rozwijającą znaczenie procesu wewnętrznej konwersacji w kształtowaniu człowieka i jego relacji z otoczeniem;, później temat ten rozwinęła w książkach: Making our Way Through the World: Human Reflexivity and Social Mobility  oraz The Reflexive Imperative in Late Modernity . Do kluczowych pozycji w jej dorobku, przetłumaczonych na język polski, należy Being Human: The Problem of Agency (Człowieczeństwo. Problem sprawstwa).W jej dorobku ważne są również Transcendence. Crtical Realism and God, napisana z D. Porporą i A. Collier,  oraz studium Relational Subject, napisane wspólnie z P. Donatim.

23 maja 2023