Inauguracja Roku Akademickiego 2015/2016

www InauguracjaW poniedziałek, 12 października 2015 r., Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński Rektor UKSW oficjalnie zainaugurował rok akademicki 2015/2016 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Po Mszy św., koncelebrowanej w przyuniwersyteckim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP  pod przewodnictwem Jego Eminencji Księdza Kardynała Kazimierza Nycza, Uroczystości inauguracyjne miały miejsce w Auli im. Jana Pawła II, w nowym gmachu na terenie kampusu uniwersyteckiego przy ul. Dewajtis 5 w Warszawie. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przez Chór Uczelniany i zgromadzonych, Rektor Uniwersytetu przywitał dostojnych gości. Obecni byli m.in: Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz.-Arcybiskup Metropolita Warszawski i Wielki Kanclerz UKSW, Ksiądz Arcybiskup Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz reprezentacja władz państwowych i samorządowych, a  także delegacje wielu wyższych uczelni polskich.

Po powitaniu J.M. Rektor UKSW zwrócił się do zebranych, podkreślając że każda inauguracja nowego roku akademickiego zachęca przede wszystkim do spojrzenia w przyszłość, której nie sposób dobrze zaplanować, jeśli nie uwzględni się obecnego stanu rzeczy, tworzonego także w przeszłości.  Podkreślił także: Uniwersytet stara się odpowiedzieć na współczesne potrzeby, także przez propozycje programów kształcenia, otwieranie nowych kierunków, czy studiów podyplomowych…Każdy z dziesięciu wydziałów naszego Uniwersytetu podjął wysiłek, gdy chodzi o uatrakcyjnienie oferty studiów. Pomimo niżu demograficznego uczelnia odnotowała wzrost liczby kandydatów na studia.

Na zakończenia swojego wystąpienia powiedział: Przed nami ambitne plany, ale co ważne, ich realizacja jest na miarę naszych możliwości. Zapraszam Wszystkich członków naszej społeczności oraz Przyjaciół Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego do wspólnego podjęcia takiego wyzwania.

Po słowach Rektora UKSW głos zabrała Pani Joanna Fabisiak, posłanka  na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie Pan Jarosław Jóźwiak, zastępca Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

Wystąpiła również Pani Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej.

Następnie odbyła się immatrykulacja nowo przyjętych Studentów i Doktorantów, którą przeprowadził ks. prof. UKSW dr hab. Maciej Bała, prorektor ds. Studenckich i Kształcenia.

W dalszej kolejności chór akademicki odśpiewał Gaude Mater Polonia i nastąpiło przekazanie Sztandaru UKSW nowoprzyjętym Studentom.

Potem zabrał głos Pan Profesor Cezary Mik, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, który odczytał list nadesłany przez Pana Andrzeja Dudę, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Następnie Pan Michał Kuczmierowski, Dyrektor Santander Universidades w Polsce z Banku Zachodniego WBK wręczył nagrodę Santander Universidades Pani Kai Niewiadomskiej, Sekretarzowi Samorządu Studentów UKSW i członkini Chóru UKSW za wyniki w nauce i aktywne uczestnictwo w życiu Uniwersytetu.

W imieniu wszystkich Studentów UKSW głos zabrał Przewodniczący Samorządu Studentów, Pan Mateusz Izydorek vel Zydorek, natomiast w imieniu Doktorantów –  Przewodnicząca Samorządu Doktorantów, Pani Dorota Sys.

Wykład inauguracyjny Quo vadis, medicina? wygłosił prof. dr hab. Jacek Nikliński, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Na zakończenie  Rektor UKSW podziękował wszystkim zebranym za udział w Inauguracji Roku Akademickiego 2015/2016.

Przemówienie JM ks. prof. dr. hab. Stanisława Dziekońskiego, Rektora UKSW – pobierz

List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – pobierz

List Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – pobierz