Centrum Wiedzy Bemowa i Bielan

WAT www13 października 2015 r. powołane zostało do życia Centrum Wiedzy Bemowa i Bielan. Stało się to możliwe dzięki podpisanemu porozumieniu o współpracy pomiędzy dwiema największymi w swoich dzielnicach Uczelniami, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego.

Porozumienie podpisali Rektorzy obu uczelni, ks. prof. Stanisław Dziekoński i gen. dyw. prof. Zygmunt Mierczyk.

Celem  wspólnej inicjatywy uczelnianej jest zacieśnienie współpracy w kierunku konsolidacji funkcjonalnej i programowej służącej stworzeniu silnego ośrodka edukacyjnego, badawczego i innowacyjnego o znaczeniu międzynarodowym. W ramach Centrum Wiedzy Bemowa i Bielan (CWBiB) będą podejmowane działania zmierzające do:

– zdefiniowania i wspólnego rozwijania nowych obszarów badawczych niezbędnych do zrównoważonego rozwoju społeczno – ekonomicznego kraju i budowy konkurencyjnej gospodarki,
– opracowania i wprowadzenia wspólnych, nowych, interdyscyplinarnych kierunków studiów na wszystkich stopniach kształcenia z wykorzystaniem najnowszych, zaawansowanych metod edukacyjnych,

UKSW i WAT w ramach Centrum Wiedzy Bemowa i Bielan zamierzają podjąć działania prowadzące do komercjalizacji rozwiązań technicznych wytworzonych w uczelniach. Tak określone cele realizowane będą poprzez:

– wspólne, skoordynowane wysiłki na rzecz pozyskania dofinansowania działań obu uczelni przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz składanie wniosków o realizację wspólnych projektów badawczych w ramach programów ramowych i innych programów UE,
– integrację potencjału badawczego i laboratoryjnego poprzez stworzenie wspólnej przestrzeni badawczej obejmującej bazę badawczą uczelni, dostępną na zasadzie wzajemności z wykorzystaniem e-usług,
– wzmocnienie współpracy pomiędzy sferą badawczo–rozwojową a przedsiębiorstwami w dziedzinie transferu technologii, na bazie rozwiązań powstałych w ramach wspólnych projektów badawczych oraz tworzenie wspólnych firm typu spin off/start-up oraz spółek celowych,
– rozwój nowoczesnych form kształcenia, wspólne międzyuczelniane kierunki studiów oraz związanie kierunków kształcenia ze strategią gospodarczą kraju i poprawę jakości kształcenia na wszystkich etapach edukacji,
– wzmocnienie współpracy w zakresie budowy na terenie Wojskowej Akademii Technicznej Parku Naukowo-Technologicznego Inżynierii Bezpieczeństwa, pogłębianie współpracy z sektorem gospodarczym i podmiotami administracji publicznej.

Dla osiągnięcia maksymalnej efektywności współpracy uczelnie mają rozwijać wszystkie dostępne formy działań, w tym: tworzenie zespołów badawczych, wykłady dla studentów, kształcenie na odległość, organizowanie seminariów i konferencji naukowych, wystaw z udziałem zainteresowanych organizacji i firm. UKSW i WAT mają wiele wspólnych płaszczyzn badawczych i dydaktycznych w obszarze inżynierii biomedycznej czy biotechnologii.

15 października 2015