Pierwszy krok ku medycynie

mozg„Atlasy mózgu – Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej” – to tytuł wykładu inaugurującego działalność Szkoły Medycznej na UKSW, który 21 grudnia 2015 r. wygłosił prof. dr hab. Wiesław Nowiński.

Komputerowym obrazowaniem mózgu prof. Nowiński przed 20 laty podbił światową medycynę. Dziś jest autorem ponad pół tysiąca publikacji oraz 51 wniosków patentowych, z których 32 opatentowano, w tym 15 w USA i 8 w UE. Osiągnięcia naukowe przekuł w sukces biznesowy. Z jego cyfrowych atlasów mózgu korzystają studenci medycyny i lekarze na całym świecie. Budowy mózgu uczył się sam – z wykształcenia jest elektronikiem. Własny mózg posłużył mu też jako materiał do pierwszych elektronicznych skanów. Badania naukowe są dla Profesora prawdziwą pasją, którą potrafi zarazić swoich słuchaczy, o czym mogliśmy przekonać się podczas wykładu. „Mózg ludzki jest najbardziej skomplikowanym żywym organem i XXI wiek uważany jest za Wiek Mózgu-Umysłu – mówił do studentów i pracowników UKSW. „Społeczeństwo się starzeje, jedna trzecia dorosłej populacji świata cierpi na choroby neurologiczne. Dlatego należy tworzyć systemy do diagnozy, leczenia, predykcji i edukacji medycznej, symulatory chirurgiczne, duże bazy danych medycznych oraz narzędzia dla neurotechnologii” – przekonywał.

Profesor Nowiński współpracuje z najlepszymi szpitalami w USA (Johns Hopkins, Mayo Clinic, Harvard Medical/MGH) i światowymi korporacjami medycznymi (Medtronic, Brainlab, Elekta, Siemens, Philips). Wykłada na uczelniach w USA, Chinach, Singapurze i w Polsce.

prof.N1

12 stycznia 2016