Akademicy napiszą ustawę

MNiSWWyłonione ze środowiska akademickiego trzy konkurencyjne zespoły ekspertów przedstawią własne wersje ustawy o szkolnictwie wyższym. Konkurs na trzy granty wkrótce ogłosi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – poinformował minister Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej na Politechnice Rzeszowskiej. Ministerstwo chce, aby nowa ustawa weszła w życie już w roku akademickim 2018/2019.

Nowe przepisy mają m.in. określać wymagania dla uczelni dotyczące posiadania tytułu uniwersytetu bezprzymiotnikowego, przymiotnikowego czy akademii. Wicepremier gościł w Rzeszowie na spotkaniu rektorów podkarpackich szkół wyższych, które odbyło się 8 lutego br. Rozmawiano m.in. o przepisach z 2010 roku, w myśl których do końca czerwca br. uniwersytety klasyczne, by zachować swój dotychczasowy status muszą posiadać 10 uprawnień do doktoryzowania z trzech wskazanych w regulacji dziedzinach.

Wicepremier zachęcił też środowisko akademickie do walki z biurokracją na uczelniach prosząc o przesyłanie uwag dotyczących przepisów, które można usunąć bez szkody dla sprawnego działania uczelni i instytucji naukowych. Do 15 marca 2016 r. na stronie internetowej MNiSW działa specjalny formularz. Nadesłane opinie zostaną wzięte pod uwagę w przygotowaniu projektu nowej ustawy, a niektóre zmiany wejdą w życie od nowego roku akademickiego.

12 lutego 2016