Przejdź do treści

Prof. Nowiński w Radzie NKN

naukaWypracowaniem propozycji reform w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym zajmie się Rada Narodowego Kongresu Nauki, do której został powołany prof. Wiesław Nowiński z UKSW.

Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się 21 września w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prof. Wiesław Nowiński, dyrektor Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej na UKSW, znalazł się w gronie 52 uczonych, o których wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin powiedział: Dla nas w tym całym skomplikowanym przedsięwzięciu, jakim jest modernizacja polskiej nauki polskich uczelni, rada będzie rzeczywiście najważniejszym gremium opiniotwórczym.

Założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym szykują od kilku miesięcy trzy niezależne zespoły wybrane w konkursie zorganizowanym przez resort nauki. Jednocześnie w trakcie obecnego roku akademickiego ma trwać debata zorganizowana w ramach konferencji programowych przygotowujących Narodowy Kongres Nauki. Założenia do nowej ustawy minister nauki przedstawi podczas finału NKN we wrześniu 2017 r. w Krakowie. Dokument będzie regulować od podstaw obszar szkolnictwa wyższego.

W Radzie Narodowego Kongresu Kultury zasiadają przedstawiciele nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych, medycznych czy technicznych. Minister Gowin podkreślał, że są w nim zarówno doświadczeni czołowi polscy naukowcy znani na świecie, jak i młodzi profesorowie. Na przewodniczącego Rady NKN minister nauki powołał prof. Jarosława Górniaka, który jest twórcą i kierownikiem Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ w Krakowie.

Nie możemy szukać ekspertów na zewnątrz, ponieważ to my jesteśmy ekspertami. Ale nie w sensie takim, że mamy sobie przypisywać chwałę, tylko mamy sobie przypisywać odpowiedzialność – powiedział szef Rady NKN, odbierając nominację. W rozmowie z PAP prof. Górniak wyjaśnił, że Rada będzie organizować co miesiąc konferencje programowe, które będą dotykały podstawowych problemów w życiu akademickim. Spotkania będą się odbywać w różnych miastach na terenie całej Polski. Potrwają od października do lipca przyszłego roku. W czasie trzech najbliższych konferencji (kolejno w Rzeszowie, Toruniu i Wrocławiu) naukowcy będą dyskutować o problematyce umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego, na temat rozwoju humanistyki i nauk społecznych oraz o problematyce współpracy z sektorem biznesu.

Skład Rady dostępny jest na stronie
http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2016_09/bfee12e372bf1d3528d555b3459babb6.pdf

Oprac. na podstawie PAP-Nauka w Polsce

22 września 2016