Przejdź do treści

XX Festiwal Nauki na UKSW

festiwalW dniach 27-30 września odbyły się na UKSW imprezy XX Festiwalu Nauki, którego nasza uczelnia była w tym roku współorganizatorem.

Na Festiwal zgłosiły się trzy wydziały: prawa kanonicznego, prawa i administracji oraz biologii i nauk o środowisku.
Nasi prawnicy: mgr Arkadiusz Mróz i dr Marta Osuchowska przeprowadzili wykłady z zakresu prawa cywilnego oraz karnego dla uczniów gimnazjum i liceum. Opowiedzieli czym jest prawo, jakie są jego rodzaje, a także poruszyli szczegółowe kwestie, takie jak rodzaje umów czy odpowiedzialność za popełnione przestępstwo.

festiwal2Przedstawiciele Wydział Biologii i Nauk o Środowisku zorganizowali warsztaty i zajęcia laboratoryjne. Na zajęciach prowadzonych przez dr Joannę Nieczuję-Dwojacką uczniowie z gimnazjum dwujęzycznego nr 164 pod opieką mgr Magdaleny Bolanowskiej poznali metody weryfikacji płci na podstawie kości czaszki, miednicy i łopatki. Podczas warsztatów laboratoryjnych prowadzonych przez dr. Pawła Rusina uczniowie poznali podstawy molekularne wielu chorób genetycznych, mogli też wyizolować swoje DNA oraz zbadać poziom zanieczyszczenia białkami, dokonując jednocześnie pomiaru dokładności wykonanych ćwiczeń w profesjonalnym laboratorium. Z kolei dr Artur Baranowski poprowadził zajęcia dla uczniów z gimnazjum nr 143 pod opieką mgr Niny Siedleckiej. Uczestnicy warsztatów badali produkty z naszego codziennego stołu pod kątem zawartości skrobi. Zaskoczeniem były duże ilości tego związku w ketchupie, śmietanie czy różnych gatunkach wędlin. W innym doświadczeniu, przeprowadzonym zgodnie z metodą naukową oraz na kartach pracy w języku angielskim, badano siłę metaboliczną drożdży względem skrobi, przeprowadzając początkowo jej hydrolizę a następnie fermentację z wydzielaniem CO2. Ostatnim zadaniem było wykonanie wielu różnych preparatów mikroskopowych ziaren i kryształów skrobi, znajdujących się w nasionach roślin strączkowych, takich jak ciecierzyca, soja, soczewica, groch czy fasola. Młodzież dowiedziała się, że może w domu samodzielnie sprawdzić różne produkty na obecność skrobi poprzez zakroplenie jodyną, dostępną w aptekach. Tematyka warsztatów ściśle wiązała się roślinami strączkowymi, ponieważ rok 2016 został uznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych Rokiem Roślin Strączkowych.

Zajęcia przygotowane przez pracowników naukowych UKSW cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży, czego wynikiem jest nawiązanie wstępnej współpracy ze szkołami oraz wyznaczenie dodatkowych terminów lekcji pokazowych.

GALERIA ZDJĘĆ  (autorzy: Artur Baranowski, Monika Tucka)

04 października 2016