Przejdź do treści

Vivat Academia, vivant professores!

Inauguracja IMG 8932UKSW stanie się atrakcyjnym miejscem realizacji szans i inspiracji naukowców, oferującym coraz szersze możliwości rozwoju studentom – powiedział Rektor naszej Uczelni inaugurując nowy rok akademicki.

2inauguracja IMG 8288Najważniejszy dzień roku akademickiego rozpoczął się Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza, Wielkiego Kanclerza Wydziałów Nauk Kościelnych UKSW, który również wygłosił do zgromadzonych profesorów i studentów homilię. Następnie orszak akademicki przeszedł do Auli im. Jana Pawła II w kampusie Dewajtis, gdzie Jego Magnificencja Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński powitał licznie przybyłych Gości – władze uczelni warszawskich i z całej Polski, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, parlamentarzystów, reprezentantów biznesu oraz studentów, przede wszystkim pierwszego roku, których wybrani przedstawiciele złożyli uroczyste ślubowanie akademickie.

Listy gratulacyjne nadesłali: Prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Podczas uroczystości głos zabrali przedstawiciele zagranicznych ośrodków naukowych – prof. Andrew Fizmaurice z Oxfordu oraz prof. Pietro Cafaro z Katolickiego Uniwersytetu Sacro Cuore w Mediolanie.

Ksiądz Rektor przemówienie otwierające rok akademicki poświęcił wyzwaniom nowej kadencji 2016-2020. Podkreślił jednocześnie już dokonane osiągnięcia naszego uniwersytetu, opartego „na trwałych i niezmiennych wartościach, a równocześnie odpowiadającego wymogom teraźniejszości i przyszłości”. Do najważniejszych sukcesów zaliczył: nową jakość procesów kształcenia i rozwój nauki, w wyniku którego powstały nowoczesne i interdyscyplinarne centra laboratoryjne, w tym jeden z najnowocześniejszych symulatorów transportu samochodowego; zdobycie przez kolejne wydziały uprawnień do doktoryzowania i habilitowania oraz stworzenie nowych kierunków studiów; zmiany w zarządzaniu finansami, które „zyskały miano wręcz rewolucyjnych”; stworzenie – we współpracy z Santander Universidades – funduszu stypendialnego; uruchomienie funduszu na rozwój misji i strategii naszej uczelni. Powodem do dumy jest też wybudowanie Centrum Edukacji Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej, na bazie którego we wrześniu br. otwarte zostało Niepubliczne Przedszkole UKSW. Fundatorem tego dzieła jest prywatny inwestor – firma „Profbud”.

inauguracja IMG 8886Rektor wspomniał o wzroście potencjału naukowo-badawczego i dydaktycznego naszej uczelni, który został dostrzeżony przez różne instytucje publiczne i prywatne oraz ośrodki naukowe, co zaowocowało szeregiem umów o współpracy. Jednym z ostatnio podpisanych jest list intencyjny o współpracy z Uniwersytetem w Oxfordzie. W planach jest stworzenie na UKSW Centrum Kompetencji w zakresie nowych technologii informacyjnych oraz powołanie z Oxfordem studiów MBA i doktoranckich.

Te plany to odpowiedź na czekające uczelnię wyzwania w kontekście dokonujących się zmian systemowych w szkolnictwie wyższym, polegającymi przede wszystkim na deregulacji. „Na takie rozwiązania czekaliśmy, ale dużym wyzwaniem dla Uniwersytetu będzie dostosowanie struktury kadrowo-studenckiej oraz całej działalności Uczelni, szczególnie w zakresie badań naukowych, do proponowanego nowego algorytmu przyznawania dotacji” – nie ukrywał Rektor, obiecując jednocześnie zwiększenie innowacyjności Centrów Badawczych poprzez tworzenie interdyscyplinarnych zespołów, pozyskiwanie nowatorskich projektów oraz jeszcze większe otwarcie na potrzeby badawcze podmiotów zewnętrznych. „Będziemy dążyć do uzyskania wyniku parametryzacji wydziałów na poziomie kategorii A+ i A. Wdrożony zostanie odpowiedni system motywacyjny – nagroda rektorska dla pracowników, którzy przynieśli największą liczbę punktów w jednostce, uzyskali projekt badawczy lub rozwojowy, osiągnęli najwyższą liczbę cytowań w jednostce. Nagroda rektora jest też przewidziana za innowacyjność w dydaktyce” – zapewnił.

Nowa kadencja upłynie pod znakiem wysoko punktowanego w rankingach umiędzynarodowienia nauczania, dlatego zostanie przygotowana szersza oferta edukacyjna w języku angielskim na poziomie studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. UKSW rozpoczął już starania o uzyskanie Europejskiej Karty Naukowca. Więcej uwagi zostanie skierowane na współpracę z Polonią. Nowe władze będą rozwijać ideę e-uniwersytetu, a także dostosowywać infrastrukturę do potrzeb UKSW. Obok prowadzonych i planowanych remontów planowane są nowe inwestycje, w tym Centrum Sportowe, które zostało zakwalifikowane przez Ministerstwo Sportu jako strategiczny obiekt dla rozwoju sportu. Planowana jest też budowa Domu Młodego Naukowca – akademika, a w ramach kontraktu terytorialnego Centrum Nowoczesnej Dydaktyki.

„Plany są bardzo ambitne, ale możliwe do zrealizowania. Jestem przekonany, że UKSW stanie się atrakcyjnym miejscem realizacji szans i inspiracji utalentowanych naukowców, oferującym coraz szersze możliwości rozwoju swoim studentom” – zakończył Ksiądz Rektor.

inauguracja IMG 9037Tegoroczny wykład inauguracyjny pt. „Telemedycyna we współczesnej opiece zdrowotnej” wygłosił prof. dr. hab. n. med. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Przedstawiając wielokrotnie nagradzany międzynarodowy program: Widzę, Słyszę, Mówię, opowiedział o historii telemedycyny i jej roli we współczesnej diagnostyce. Polskim osiągnięciem w tej dziedzinie są kompleksowe badania słuchu przez internet. Prof. Skarżyński powiedział, że w latach 2008-2016 przebadano tą metodą milion dzieci w Polsce. Jego zdaniem „istnieją obecnie obiektywne przesłanki, aby telerehabilitacja rozwijana przez czołowe ośrodki stała się polskim wkładem w europejskie standardy terapeutyczne, by była polska marką”. Niezwykłym podsumowaniem wykładu był występ byłych pacjentów prof. Skarżyńskiego – Basi Kaczyńskiej i Maćka Miecznikowskiego, którzy wykonali hymn, odbywającego się z inicjatywy prof. Skarżyńskiego, Międzynarodowego Festiwalu Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z zaburzeniami słuchu „Ślimakowe rytmy”. To hymn ludzi, którzy wyszli ze świata ciszy. Muzykę do wiersza prof. Henryka Skarżyńskiego skomponował Krzesimir Dębski.

Inaugurację roku akademickiego 2016-2017 zakończyło błogosławieństwo księdza kardynała Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego i Wielkiego Kanclerza Wydziałów Nauk Kościelnych UKSW.

GALERIA ZDJĘĆ

 

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy

List Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego

List Wicepremiera Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina

List Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła

List Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela

List Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej

List Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka

List Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery

 

07 października 2016