Konferencja organizowana przez Instytut Nauk Historycznych WNHiS UKSW odbędzie się 9 marca 2017, na kampusie przy ul. Wóycickiego 1/3 w bud. 23, sala 201.
Celem konferencji jest ukazanie zjawiska choroby i zdrowia od starożytności po czasy najnowsze. Podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie: czy początek profilaktyki i promocji zdrowia faktycznie możemy łączyć dopiero z XIX i XX wiekiem i czy na przestrzeni dziejów nie odnajdziemy podobnych działań mających na celu kształtowanie środowiskowych, urbanistycznych i innych czynników prowadzących do zdrowia? W ramach przedsięwzięcia planowane jest również wydanie recenzowanej monografii naukowej, na którą będą się składały rozdziały stanowiące rozbudowaną wersję wystąpień zakwalifikowanych do publikacji przez Komitet Naukowy Konferencji.
Temat konferencji i jej cel zostały tak sformułowane, aby zapewnić jej interdyscyplinarny charakter. Do udziału w konferencji zaproszono badaczy różnych dyscyplin naukowych między innymi: historyków, historyków medycyny, historyków sztuki, archeologów, kulturoznawców, filozofów, religioznawców socjologów i lekarzy. Proponowane tematy dyskusji, czyli: podejście do zjawiska choroby i zdrowia, etiologia choroby, historia ewolucji definiowania choroby oraz historia choroby jako zjawiska, opieka nad chorymi, „zdrowy tryb życia” wpisują się w szeroko rozumianą profilaktykę oraz promocję zdrowia.
Otwarcia konferencji dokona o godz. 9.15 ks. prof. dr hab.Stanisław Dziekoński, a wykład inaugurujący pt. „Znaczenie szczepień ochronnych dla zdrowia publicznego” wygłosi Izabela Kucharska, z-ca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Program – pobierz
Więcej informacji na stronie:
www.historia.uksw.edu.pl/CHOROBAIZDROWIE
Patronat honorowy nad konferencją objęli:
Minister Zdrowia
Głowny Inspektor Sanitarny
Rektor Uniwerystetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie