Przejdź do treści

Górnictwo łączy się z nauką

gornictwoUniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Jastrzębska Spółka Węglowa podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie wykorzystania technologii informatycznych i ochrony środowiska.

Współpraca sygnatariuszy umożliwi realizację wspólnych prac badawczo-rozwojowych UKSW i JSW w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii, które wpłyną m.in. na zwiększenie efektywności produkcji (informatyzacja), zagospodarowanie produktów ubocznych wydobycia węgla (np. metan) oraz ograniczenie negatywnego wpływu działalności spółki na środowisko naturalne. Prowadzone na Uniwersytecie prace badawcze zostaną wykorzystane komercyjnie w JSW.

gornictwo2Mamy nadzieję, że wspólne przedsięwzięcie pozwoli na rozwinięcie polskiej myśli technicznej. Mocne fundamenty wypracowane przez UKSW, a także doświadczenia górniczych ekspertów ze Śląska umożliwią prowadzenie badań, które przyczynią się zarówno do rozwoju nauki, jak i rozwoju największego producenta węgla koksującego w Unii Europejskiej – podkreślił JM Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński.

Z kolei Artur Dyczko, zastępca Prezesa Zarządu ds. Strategii zwrócił uwagę, że współpraca z Uniwersytetem niezwiązanym ściśle z branżą wydobywczą pozwoli spojrzeć na wybrane zagadnienia górnicze z nowej perspektywy, a to powinno przyczynić się do powstania nowatorskich rozwiązań technologicznych.

Podpisany list otwiera drogę do prac mających na celu wypracowanie rozwiązań zwiększających innowacyjność oraz produktywność w JSW. Cieszymy się, że UKSW posiadający olbrzymi potencjał intelektualno-naukowy zgodził się współpracować z nami oraz dzielić swoją wiedzą.Jestem przekonany, że zainicjowana dziś współpraca będzie skutkować konkretnymi rozwiązaniami, na których skorzysta nie tylko Grupa JSW, ale i cała branża górnicza – powiedział Artur Dyczko, wiceprezes JSW. 

Współpraca między JSW i UKSW to kolejny etap podejmowanych przez spółkę działań mających na celu wprowadzanie innowacji w Grupie JSW. W połowie tego roku została powołana nowa spółka JSW Innowacje z siedzibą w Katowicach, która stała się kompleksowym zapleczem badawczo-rozwojowym całej grupy kapitałowej, nastawionym na bliską współpracę z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami naukowymi.

Zacieśnianie więzi między JSW a nauką jest bardzo ważne w kontekście wyzwań stojących przed firmą funkcjonującą na bardzo konkurencyjnym, niestabilnym i dynamicznie zmieniającym się rynku węgla i koksu. JSW jest spółką, która funkcjonuje głównie dzięki wydobyciu i przetwarzaniu węgla, ale musimy się rozwijać wykorzystując osiągnięcia nauki, by najefektywniej wykorzystywać złoża węgla i jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu – uważa Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW, sygnatariusz listu.

W najbliższych tygodniach Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego przygotują obszary, cele i harmonogram działań dotyczących współpracy.

15 listopada 2017