Wydział medyczny na UKSW ma poparcie ponad podziałami politycznymi w Sejmie – tak można podsumować głosowanie nad projektem zmierzającym do utworzenia studiów medycznych na naszej Uczelni.
Na 64. posiedzeniu, 15 czerwca Sejm RP przyjął zdecydowaną większością głosów („za” było 359 posłów na 410 głosujących) poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, co oznacza otwarcie drogi do utworzenia wydziału medycznego na naszym Uniwersytecie.
Dzień wcześniej odbyła się dyskusja nad Sprawozdaniem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Posłem sprawozdawcą była Teresa Wargocka z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, która zarekomendowała Sejmowi przyjęcie ustawy. Następnie zostały wygłoszone oświadczenia w imieniu klubów i koła.
Lidia Burzyńska z PiS zapowiedziała głosowanie klubu za przyjęciem poselskiego projektu ustawy, uzasadniając stanowisko m.in. tym, że UKSW posiada silne i nowoczesne zaplecze laboratoryjne dla badań podstawowych w zakresie nauk medycznych w postaci np. Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej im. Jana Pawła II.
Za przyjęciem projektu była też Platforma Obywatelska. Posłanka PO Kinga Gajewska oświadczyła, że podczas prac komisji nad Ustawą 2.0 zauważono formalne przeszkody uniemożliwiające utworzenie Wydziału Medycznego na UKSW, ale były one jedynie błędem legislacyjnym i zostaną systemowo rozwiązane. Przekonały nas nie tylko zapewnienia rektora uczelni, ale przede wszystkim mówienie o chęci rozwoju i kształcenia w zakresie medycyny w stolicy i podpisanie już wielu umów z instytucjami – podkreśliła.
Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawiając pozytywne stanowisko Klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział: Wydział Medyczny UKSW, którego utworzenie, moim zdaniem, świadczy o odpowiedzialności za przyszłe losy polskiej służby zdrowia, tworzony na uniwersytecie, który ze wszech miar jest przygotowany do wszechstronnego kształcenia w naukach humanistycznych, w naukach ścisłych, ale również w naukach medycznych na kierunku lekarskim, jest po prostu w Polsce potrzebny. Chciałbym przypomnieć, że to nie są pierwsze i to nie są nowe propozycje tworzenia wydziałów lekarskich. (…) To wskazuje, że w tych trudnych politycznie czasach można coś kontynuować i nie zmieniać kierunku działania, który jest po prostu jak najbardziej racjonalny.
Podczas debaty nie zostało wygłoszone Oświadczenie Klubu Parlamentarnego Kukiz’15 z powodu nieobecności wyznaczonego posła. Z kolei przedstawiciel klubu Nowoczesnej poseł Marek Ruciński wyraził wątpliwości wobec projektu, zapowiadając jednocześnie, że jeśli tylko przedstawiciele uniwersytetu wraz z posłami wnioskodawcami (…) wyeliminują wątpliwości, które wskazały wszystkie podmioty opiniujące ustawę, i ponownie wystąpią z wnioskiem o utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, to możecie państwo liczyć na pełne poparcie tej inicjatywy ze strony naszego klubu.
Po oświadczeniach klubowych głos zabrali posłowie: Marcin Święcicki, Joanna Fabisiak oraz Michał Szczerba z PO.
Pierwszy z posłów, wyrażając uznanie dla ambitnego UKSW, który cały czas notuje wzrost w rozmaitych rankingach, pytał o zapewnienie warunków dla jakości kształcenia na wydziale medycznym. Z kolei posłanka Joanna Fabisiak pogratulowała władzom UKSW idei utworzenia wydziału medycznego: Bardzo starannie przygotowany projekt, nie wyobrażamy sobie, by nie zaowocował on, może nie od razu, ale w przyszłości, doskonałymi efektami, a jest tak ogromnie potrzebny społecznie… Trudno nie powiedzieć, że bardzo się cieszymy i gratulujemy. Poseł Szczerba wyraził przekonanie, że wszystkie wymagane standardy kształcenia na wydziale medycznym na UKSW zostaną spełnione.