Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych UKSW zdigitalizowało 63 kości Człowieka z Janisławic. Wykorzystano fotogrametrię oraz skanowanie 3D światłem strukturalnym.
Człowiek z Janisławic to najstarszy szkielet ludzki odnaleziony w Polsce. Został odkryty w 1937 roku w Janisławicach w województwie łódzkim i liczy sobie, według najnowszych danych, ponad 6500 lat. Prace zostały przeprowadzone przez UKSW i firmę 3D Master. Pierwszy etap prac będzie polegał na stworzeniu kompletnych modeli 3D kości w wyglądzie wizerunku i precyzji odwzorowania umożliwiającej nie tylko oglądanie wizualizacji, ale także przeprowadzanie podstawowych pomiarów i badań. W ramach dalszych prac planowane jest wykonanie przez UKSW wydruku 3D kości i poddanie ich dalszej obróbce przez PMA, by stworzyć realistyczne kopie. Jest to wspólny projekt Państwowego Muzeum Archeologicznego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i firmy 3D Master.
Cały projekt stanie się podstawą do stworzenia nowej wystawy Człowieka z Janisławic, która będzie otwarta po zakończeniu remontu obecnej siedziby Państwowego Muzeum Archeologicznego. Nie będzie to jednak wystawianie na widok publiczny ludzkich kości, a jedynie ich kopii, ze względu na szacunek dla ludzkich szczątków.
Prace UKSW odbyły się pod nadzorem merytorycznym dr. hab. Jacka Tomczyka z Instytutu Ekologii i Bioetyki, pod nadzorem technicznym Pawła Waligóry z Centrum Technologii Informacyjnych.
Pomysł skanowania materiałów kostnych, zwłaszcza z najstarszych okresów historycznych, jest związany z projektem prowadzonym w ramach Narodowego Centrum Nauki (NCN Stary materiał nowymi metodami – Wykorzystanie najnowszych analiz biologiczno-chemicznych w badaniach mezolitycznych szczątków ludzkich z terenów Polski), którego kierownikiem jest dr hab. Jacek Tomczyk.
CTI NHS dziękuje dyrektorowi Państwowego Muzeum Archeologicznego dr. Wojciechowi Borkowskiemu, dr. Maurycemu Stanaszkowi z pracowni antropologicznej oraz właścicielowi firmy 3D MASTER Rafałowi Lisowi – za użyczenie sprzętu, skanerów 3D firmy Artec oraz poświęcony czas.