Przejdź do treści

Mózg na stulecie

atlas minAtlas mózgu, stworzony przez prof. Nowińskiego z Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej UKSW znalazł się na znaczku Poczty Polskiej, wyemitowanym na stulecie Urzędu Patentowego RP.

Naukowiec, innowator, enterprener, pionier, wizjoner oraz budowniczy mostów między nauką, medycyną i sztuką – tak przedstawia się prof. dr hab. Inż. Wiesław Nowiński. Za każdym z tych określeń kryje się długa lista pomysłów, wysiłków i zmagań, ale przede wszystkim osiągnięć i sukcesów. Jako naukowiec opublikował 570 artykułów i rozpraw naukowych (wskaźnik Hirscha 43). Autor 65 patentów – w tym 23 w USA i 11 w Europie.

atlas1Jest pomysłodawcą start-upów i twórcą unikalnych atlasów ludzkiego mózgu. Zaprojektował i zbudował 35 atlasów rozprowadzonych w około stu krajach, dostępnych od urządzeń mobilnych po stacje chirurgiczne, z licencją dla 67 firm i instytucji na świecie. Zaproponował metody leczenia i stworzył szereg systemów m.in. do diagnozy, leczenia i predykcji udaru mózgu, symulacji radiologii zabiegowej oraz planowania neurochirurgii. Jego autorskim pomysłem jest projekt przyśpieszonego rozwoju kraju Teraz Polska Innowacyjna, Polska++, którego celem jest zbudowanie Narodowego Technopolish i Polskiej Doliny Krzemowej.

Ogromny dorobek Profesora został zauważony i doceniony przez obchodzący w tym roku stulecie Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, który był wnioskodawcą przyznania Profesorowi Odznaki Honorowej za Zasługi dla Wynalazczości przez premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano również znaczki Poczty Polskiej, która w porozumieniu z Urzędem Patentowym przygotowała edycję znaczków z wynalazkami polskich naukowców i przedsiębiorców. Znalazły się na nich cztery polskie wynalazki: dwa z ubiegłych stuleci – kamizelka kuloodporna i aeroskop, czyli kamera ręczna i lotnicza z okresu I wojny światowej; i dwa współczesne – triggo, czyli pojazd miejski z regulowanym rozstawem osi łączący cechy motocykla i samochodu, oraz atlas mózgu, który reprezentuje ogólnie neurotechnologię.

Czuję się niezmiernie wyróżniony wyborem Urzędu Patentowego, który zwrócił uwagę właśnie na moje patenty. Ta decyzja jest tym większym zaszczytem, że przecież w ciągu stulecia polski Urząd udzielił ponad 220 tysięcy patentów na wynalazki pośród ponad 1,2 mln zgłoszeń – podkreśla prof. Nowiński, dodając: Jesteśmy niezwykle twórczym narodem. Mamy zdolną młodzież, a przyszłością jest inwestowanie we własność intelektualną, nasze największe dobro, dlatego kilka lat temu wróciłem do Polski, żeby dla niej pracować.

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego Profesor stworzył i kieruje Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej im. Jana Pawła II, jest również wykładowcą Szkoły Nauk Ścisłych UKSW. Plany naukowe kreśli na najbliższe 25 lat: chce skoncentrować się na badaniu mózgu od molekuł po zachowanie, zbudować modele systemów funkcjonujących w mózgu oraz rozwijać neurotechnologie i tworzyć systemy do diagnozy leczenia predykcji i edukacji medycznej.

atlas2

Niedawno w Genewie Profesor prezentował multimedialną wystawę (w ramach prezentacji polskich wynalazków i wzorów przemysłowych Polandin), która ukazywała synergię procesów neuronalnych w mózgu jako potencjalny wzór działań ludzkości dla pokoju na świecie. – Mamy 7,5 miliarda ludzi na Ziemi i rozdzierające świat konflikty, tymczasem mózg jednego człowieka posiada dramatycznie więcej układów niż mamy ludzi na naszej planecie – układów, które działają zgodnie dla dobra całego organizmu. My ludzie, każdy z nas, przecież też tak możemy – uczmy się więc od własnego mózgu – apeluje profesor Nowiński.

 

 

03 grudnia 2018