Profesor Jan F. Terelak z WFCH UKSW wystąpił jako główny wykładowca w części plenarnej obrad podczas Konferecji Sektora Branży Kosmicznej, która odbyła się w dniach 6-8 marca w Trójmieście.
Konferencja została zorganizowana przez Fundację „My Space Love Story” z Sopotu i Politechnikę Gdańską, pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina,
Spotkaniem tym specjaliści ze świata nauki, biznesu astronautyki świętowali dwie wspaniałe rocznice – 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i 50-lecie pierwszego lądowania człowieka na księżycu.
Podczas konferencji wystąpili naukowcy, przedstawiciele firm zajmujących się innowacjami, technologią i szeroko pojętą tematyką kosmosu oraz branż z nimi współpracujących a także wybitni kosmonauci europejscy i astronauci amerykańscy, m.in.: Mirosław Hermaszewski (Polska), Bertalan Farkas (Węgry), Danny Olivas (USA), Tony Antonelli (USA), Jose Morey (NASA).
Przedstawiciel UKSW, Profesor Jan F. Terelak wystąpił jako główny wykładowca w części plenarnej obrad na temat barier adaptacyjnych funkcjonowania w środowisku mikro i zero grawitacji oraz deprywacji sensorycznej habitatu kosmicznego podczas długoterminowych lotów kosmicznych. Drugim referującym problemy regulacyjne prawa kosmicznego był dr Paweł Chyc z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.
Niewątpliwie wydarzeniem o charakterze światowym był koncert chopinowski połączony z wizualizacją widoku Ziemi i wnętrza promu kosmicznego Endeavour STS 130 (ang. Space Transportation System) podczas jego dwudziestego czwartego lotu w kosmos, który rozpoczął się 8 lutego 2010 i trwał 13 dni.
Pomysłodawcą zabrania na prom kosmiczny muzyki Chopina w 200 rocznicę urodzin tego wielkiego polskiego kompozytora był dowódca statku Endeavour STS 130 Płk pil. George D. Zemka – astronauta z polskimi korzeniami.
Pod twórczym natchnieniem muzyki Chopina (preludia, etiudy, nocturny, polonezy, koncerty, walce, ballady, itp.) astronauta Zemka przygotował wizualizację, tworząc pierwszy w historii kosmonautyki „Chopin: The Space Concert”, który był słuchany w kosmosie przez wiele pokoleń astronautów i kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i na Ziemi.