Przejdź do treści

Smoleńska rocznica

Smolensk2020c minW tym roku mija 10 lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginął rektor UKSW śp. ks. prof. Ryszard Rumianek oraz osoby związane z naszą uczelnią.

Władze UKSW z całą społecznością uniwersytecką otaczają wdzięczną pamięcią oraz modlitwą ofiary katastrofy, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku, w szczególności pamiętamy o śp. ks. prof. Ryszardzie Rumianku – rektorze UKSW, śp. prof. Lechu Kaczyńskim – prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej, śp. Ryszardzie Kaczorowskim – ostatnim Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, śp. biskupie polowym Tadeuszu Płoskim oraz śp. ks. płk. Janie Osińskim, naszym doktorancie.

Pamięć i modlitwa jest podziękowaniem Bogu za dzieło i dorobek, jaki pozostawili naszej Alma Mater i Ojczyźnie, oraz prośbą o wieczny pokój dla ich dusz.

 

Smolensk Rumianek

Ks. prof. Ryszard Rumianek, rektor UKSW w latach 2005-2010. Doprowadził do powstania dwóch wydziałów: nauk pedagogicznych oraz biologii i nauk o środowisku. Był cenionym biblistą, przewodnikiem po Ziemi Świętej, harcerzem, członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, założycielem i przewodniczącym Rady Fundacji im. Prymasa Tysiąclecia. Studiował teologię na ATK, biblistykę w Rzymie i Jerozolimie. W 2009 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności naukowo-dydaktycznej, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej” oraz pośmiertnie w 2010 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Smolensk Kaczyski

Prof. Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2010, od 1998 r. profesor na ATK/UKSW wydatnie przyczynił się do powstania Wydziału Prawa i Administracji na UKSW. Specjalista prawa pracy, działacz opozycji w PRL, prezes Najwyższej Izby Kontroli (1992-1995), minister sprawiedliwości i prokurator generalny (2000-2001). Jego kontakty z UKSW umocniły się w latach 2002-2005, gdy odwiedzał uczelnię jako prezydent Warszawy.

 

Smolensk Kaczorowski

Ryszard Kaczorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie w latach 1989-1990, polski polityk emigracyjny, działacz społeczny i harcerz – od 2009 honorowy harcmistrz Rzeczypospolitej. W 2008 r. na Zamku Królewskim w Warszawie otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tytuł doktora honoris causa przyjmuję jako wyraz uznania dla dokonań emigracji niepodległościowej. (…) Mogę śmiało stwierdzić, że od dnia złożenia przyrzeczenia harcerskiego 3 maja 1933 r. pozostałem na zawsze w służbie Bogu, Polsce i bliźnim. Cała moja późniejsza publiczna i polityczna aktywność wyrosła z tych wskazówek – powiedział dziękując za przyznane wyróżnienie.

Smolensk Ploski

 

Dr hab. Tadeusz Płoski, biskup polowy Wojska Polskiego w latach 2004-2010, generał broni WP. Studiował prawo kanoniczne na KUL, na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie obronił doktorat, następnie habilitował się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1992 r. pracował w Kurii Ordynariatu Polowego WP, w 1994 r. ukończył Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej. W maju 2010 roku otrzymał pośmiertnie doktorat honorowy UKSW.

 

Smolensk Osiski

Ks. Jan Osiński, kapłan Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, wicekanclerz Kurii Polowej WP, sekretarz biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, naczelny kapelan Straży Ochrony Kolei i kapelan Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie, podpułkownik Wojska Polskiego (awansowany pośmiertnie na pułkownika). W 2008 r. ukończył studia na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW i rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji UKSW.

 

                             

 smolensk2020aaa    smolensk2020bb

10 kwietnia 2020