Ta wyjątkowa sytuacja wyzwala w wykładowcach i studentach niezwykłą kreatywność,wzmocnioną technologiami cyfrowymi, które bardzo intensywnie rozwijają się na UKSW-wyjaśnia prodziekan Collegium Medicum.
Wywiad zamieszczony na portalu Liderzy Innowacyjności został przeprowadzony przez red. Jolantę Czudak. W rozmowie prodziekan Collegium Medicum UKSW, dr n. med. Agnieszka Kamińska opowiada o Wydziale i jego początkach: „(….) powstał dzięki niebywałej determinacji ks. rektora. To była strategiczna decyzja w rozwoju UKSW” – podkreśla.
Dr Kamińska zwraca uwagę na wyjątkowy program nauczania, który wzmacnia system wartości oraz wrażliwość, jaką kierują się kandydaci na studia medyczne wybierający UKSW. Program „kształtuje w studentach poczucie odpowiedzialności za zdrowie pacjenta, uczy szacunku do chorego, empatii i etyki, uwrażliwia na cierpienie aby w przyszłości wykonywali ten zawód z misją społeczną” – mówi prodziekan. Dodaje także, że z Wydziałem współpracuje sporo osób z różnych środowisk. Są to specjaliści od profilaktyki zdrowotnej, zdrowia publicznego, opieki nad osobami w podeszłym wieku i niepełnosprawnymi, psycholodzy, księża, a także przedstawiciele innych zawodów.
W wywiadzie pani prodziekan opowiada również o możliwościach nauczania na odległość. Zaznacza, iż wprowadzone na UKSW rozwiązania ułatwiają w dobie pandemii komunikację w procesie kształcenia studentów i łączności online ze światem. „Dobrze radzimy sobie z realizacją naszych zadań dydaktycznych i projektów, godząc te obowiązki z praktyką lekarską. Wielu pracowników naukowych Collegium Medicum pracuje w szpitalach i walczy z pandemią. Studenci także włączają się aktywnie jako wolontariusze do pomocy w szpitalach zakaźnych i różnych ośrodkach w miejscowościach, z których pochodzą. Nikt ich do tego nie namawia, sami angażują się w takie działania z potrzeby serca. Pomagają w opiece nad pacjentami, chorymi w szpitalach zakaźnych, nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.” – dodaje dr Agnieszka Kamińska.
Wśród planów na przyszłośc prodziekan wymienia m.in. projekty badawcze z krajowymi i zagranicznymi partnerami ze Stanów Zjednoczonych i Włoch a także granty europejskie i środki krajowe z Agencji Badań Medycznych na projekty z dziedziny okulistyki i farmakologii.