Utworzenie Wydziału Medycznego było jedną z kluczowych decyzji w budowaniu pozycji UKSW – mówi rektor uczelni podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budynek Wydziału Medycznego.
Wmurowania kamienia węgielnego z góry Tabor w zręby budynku Collegium Medicum dokonali ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, Wielki Kanclerz UKSW, Pan Błażej Spychalski, rzecznik prasowy Prezydenta RP, Pan Waldemar Buda, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Pan Sebastian Skuza, Wiceminister Finansów. W imieniu Ministra Zdrowia, prof. Łukasza Szumowskiego akt erekcyjny podpisał dr n. med. Radosław Sierpiński, pełniący obowiązki Prezesa Agencji Badań Medycznych, ze strony WMCM UKSW dr hab. n. med. Jakub Pawlikowski – dziekan Wydziału Medycznego. Collegium Medicum oraz Pan Grzegorz Pacer autor projektu budynku Collegium Medicum i Pan Wiesław Klimek, menadżer projektu z firmy SKANSKA.
W swoim przemówieniu rektor UKSW podkreślił, że jeszcze kilka lat temu mało kto wierzył w utworzenie kierunku lekarskiego na naszej uczelni. – Dziś widzimy jak „rośnie w oczach” nowoczesna siedziba Collegium Medicum. Wydział Medyczny działa już od roku i bardzo prężnie się rozwija – zaznaczył ks. prof. Dziekoński.
Rektor UKSW dodał, że najważniejszym przesłaniem dla całego Uniwersytetu był fakt, aby budynek Collegium Medicum powstawał w czasie przygotowań do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Kierunek lekarski i pielęgniarstwo, jak i sam wydział traktujemy jako wotum wdzięczności w 100-lecie urodzin Jana Pawła II. To Papież Polak był pierwszą osobą, która miała wizję utworzenia wydziału medycznego na naszej Uczelni – zaznaczył ks. prof. Dziekoński.
W tubie oprócz Aktu Erekcyjnego znalazły się kamień z Góry Tabor, wydanie czterech gazet codziennych z dnia 18.08.2020 r., banknot 10-cio złotowy i kilka monet, medal 20-lecia UKSW oraz tak przydatny w dzisiejszych czasach gadżet – maseczka z wyszytym logo Wydziału Medycznego. Ks. kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że wśród czterech podstawowych wydziałów uniwersytetu średniowiecznego była m.in. medycyna i teologia. – My wracamy dzisiaj do tej tradycji w innym czasie i innych warunkach. W Uniwersytecie, który u podłoża ma katolickość, UKSW będzie podejmował wyzwania wyłaniające się z inspiracji Nauki Społecznej Kościoła – wyzwania na styku medycyny, biologii i nauk społecznych.
W imieniu Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego gratulacje złożył dr n. med. Radosław Sierpiński – pełniący obowiązki prezesa Agencji Badań Medycznych: – Dzięki wysiłkowi ks. rektora Dziekońskiego, Kardynała Nycza i całej społeczności UKSW udało się stworzyć Wydział Medyczny na UKSW. My jako lekarze mamy wspaniałą pracę, przede wszystkim opartą na pomocy ludzi i jesteśmy kompasem etycznym dla społeczeństwa. Jestem przekonany, że Collegium Medicum UKSW jest emanacją pragnień śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, który był pracownikiem tej uczelni.
O dynamicznym rozwoju UKSW mówiła Pani Elżbieta Lanc – Cieszymy się, że możemy dołożyć małą ciegiełkę w rozwoju Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczelnia od wielu lat skutecznie korzysta ze środków europejskich na rozwój infrastruktury i nie tylko. Jest to zwieńczenie pracy ks. Rektora i całej uczelni ostatnich dwóch kadencji. Za tę współpracę dziękuję w imieniu własnym i całego samorządu województwa Mazowieckiego.
LIST GRATULACYJNY OD PANA ADAMA STRUZIKA – MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Zwieńczeniem uroczystości było poświęcenie miejsca wmurowania kamienia węgielnego przez Jego Eminencję Księdza Kardynała Kazimierza Nycza.
W uroczystości udział wzięli również:
- Pan Sebastian Skuza, wiceminister finansów wraz z Panią dr Anną Modzelewską
- Pan Robert Soszyński – Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy
- Pan Prof. dr. hab. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Pan Prof. Jerzy Woźnicki, rektor Politechniki Warszawskiej w latach 1996–2002, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w latach 1999-2002 oraz przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2014-2017
- Pani prof. dr hab. n. med. Bożena Czarkowska-Pączek, Prodziekan ds. Pielęgniarstwa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
- Pani płk dr n. med. Alicja Trochimiuk, Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.
- Pan Grzegorz Pacer – autor projektu siedziby Wydziału Medycznego. Collegium Medicum UKSW
- Pan Wiesław Klimek – menadżer projektu z firmy Skanska.
oraz przedstawiciele władz UKSW, studenci, pracownicy Uniwersytetu i zaproszeni Goście.
Nowy Budynek Collegium Medicum będzie mieścił sale dydaktyczne oraz specjalistyczne laboratoria służące kształceniu przyszłych lekarzy oraz pomieszczenia symulacji medycznych.
Za projekt budynku odpowiada poznańska Pracownia Architektoniczna GPVT. Obiekt będzie charakteryzować się prostą i nowoczesną bryłą oraz przyciągającą uwagę elewacją w stonowanej gamie kolorystycznej. Dzięki temu harmonijnie wpisze się w krajobraz otoczenia. Zaprojektowana konstrukcja będzie przystosowana do ewentualnej nadbudowy budynku o kolejne kondygnacje. Budynek wyróżni się także niskim zapotrzebowaniem na energię z uwagi na rozbudowaną instalację fotowoltaiczną. W Collegium Medium wykonawca zainstaluje również zaawansowane systemy audiowizualne.
Powierzchnia całkowita budowanego obiektu wyniesie 3816 mkw., a całkowita kubatura nieznacznie przekroczy 10 tys. metrów sześciennych. Całość składać się będzie z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Planowany termin ukończenia inwestycji przypada na przełom III i IV kwartału 2021 roku.