Przejdź do treści

Muzeum UKSW otwarte

muzeum min1Kardynał Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz naszej Uczelni poświęcił odnowioną kaplicę oraz otworzył Muzeum stacjonarne UKSW.

Uroczystość odbyła się 20 sierpnia na kampusie Dewajtis, na którym w 1954 roku utworzono Akademię Teologii Katolickiej, przekształconą w 1999 roku w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kaplica wraz z salą muzealną to historyczne centrum Uniwersytetu i jego duchowy rdzeń. Tutaj kierowali swoje pierwsze kroki goście uczelni, tak uczynił 5 grudnia 1961 roku kardynał Stefan Wyszyński, gdy przybył z pierwszą oficjalną wizytą na ATK, by uczestniczyć w nabożeństwie, a następnie wziąć udział w konferencji naukowej.

Do historii tego miejsca nawiązał Ksiądz Rektor w swoim przemówieniu powitalnym, podkreślając znaczenie kaplicy dla kondycji ducha wszystkich pokoleń studentów i pracowników naszej uczelni. Chciałbym zaznaczyć, w jak bardzo ważnym miejscu jesteśmy – historycznym; oraz ważnym dla wiary i rozumu, o czym wspomniał pan minister Wojciech Maksymowicz podczas uroczystości w Dziekanowie Leśnym. Na budowanym tam kampusie skupiliśmy się na rozumie, a teraz jesteśmy w miejscu, które skłania nas do tego, żeby być na klęczkach… – powiedział ks. prof. Stanislaw Dziekoński.

 BKF200820 3994a

Kardynał Kazimierz Nycz, który jest Wielkim Kanclerzem Wydziałów Kościelnych UKSW przed pobłogosławieniem kaplicy podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do renowacji tego miejsca modlitwy, jak również starego gmachu oraz utworzenia Muzeum UKSW.

Kaplica została odnowiona dzięki wsparciu przedstawicieli społeczności akademickiej oraz sponsorów instytucjonalnych. Witraże, które zaprojektowała i wykonała Pracownia Godlewskich z Ciechanowca, ufundowała rodzina Grottów.

Drugim punktem uroczystości było otwarcie Muzeum UKSW. Wstęgę przecięli: Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW ks. kardynał Kazimierz Nycz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Wojciech Maksymowicz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Katarzyna Zielonka-Kołtońska oraz dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski. 

BKF200820 4073a

Muzeum powstało z okazji 20-lecia przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej  w szerokoprofilowy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wśród eksponatów znalazły się portrety rektorów uczelni, zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne, starodruki ze zbiorów Biblioteki Głównej UKSW, a także fotografie dokumentujące zarówno przełomowe wydarzenia dla uczelni, jak i codzienne życie studenckie. Swoje miejsce w Muzeum znalazł wyjątkowy eksponat – wyhaftowane z najcenniejszej na świecie nici – bisioru – godło UKSW, podarowane Uniwersytetowi przez Panią Chiarę Vigo podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020.

BKF200820 4005a

W Muzeum udostępniono tylko niewielką część archiwalnych zbiorów UKSW liczących ponad 17 tysięcy fotografii i setki tomów dokumentów. Zwiedzający znajdą tu informacje oraz fotografie kluczowych dla ATK i UKSW postaci, w tym wykaz wszystkich doktorów honorowych Uniwersytetu i jego poprzedniczki. Jedną z ciekawostek i niezwykle wartościowych pamiątek jest protokół z posiedzenia Senatu Akademii Teologii Katolickiej z 1955 roku, na którym przyjęto uchwałę kończącą proces przeprowadzenia habilitacji ks. dr. Karola Wojtyły, obronionej w 1954 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ważnym wątkiem w Muzeum jest udokumentowanie licznych związków kardynała Stefana Wyszyńskiego z naszą uczelnią. To dzięki mądrości i przezorności Kardynała skomplikowana historia ATK mogła obrać drogę prowadzącą do celu, jakim było powstanie Uniwersytetu.

Podczas otwarcia Muzeum Katarzyna Zielonka-Kołtońska, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, zadekarowała wsparcie merytoryczne oraz współpracę z Muzeum UKSW.

BKF200820 4009a 

Muzeum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie powstało z inspiracji kanclerz uczelni dr Marii Hulickiej, realizatorką jest dr Beata Skrzydlewska. W tworzeniu muzeum niezwykle ważnym zbiorem i źródłem wiedzy była publikacja pt. „Korzenie UKSW. Z dziejów  uczelni na warszawskich Bielanach” ks. prof. Romana Bartnickiego, rektora ATK i UKSW  w latach1996-2005.

Bogactwo zbiorów Muzeum, zaprezentowane w niewielkim wycinku stacjonarnie, uzupełnia Muzeum cyfrowe UKSW (muzeumuksw.edu.pl ) dostępne on-line dzięki zainstalowanej tablicy multimedialnej. Cyfrowa forma zbiorów zawiera m.in. szczegółowe kalendarium dziejów ATK i UKSW, fotografie, dokumenty oraz nagrania (audio) przemówień kardynała Stefana Wyszyńskiego skierowanych do społeczności akademickiej ATK.

Media o tym wydarzeniu:

http://muzealnictwo.com/2020/08/muzeum-uksw-otwarte/

 

20 sierpnia 2020