Przejdź do treści

Razem dla dzieci i rodziny

1920x810Koordynacja działań na rzecz najmłodszych, polityka i praktyka w zakresie wczesnej edukacji – to tematy międzynarodowej konferencji naukowej, współorganizowanej przez UKSW,  która odbyła się 23 i 24 września.

Gospodarzem konferencji „Budowanie koalicji międzysektorowej na rzecz wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny” miała być nasza uczelnia. Czas pandemiczny pokrzyżował te plany. Prelegenci debatowali on-line m.in. o wczesnej edukacji, wsparciu dziecka i rodziny, działaniach podejmowanych w różnych sektorach i propozycji nowych rozwiązań, które pozwolą na budowanie zintegrowanego systemu wsparcia.

– Pierwszy raz w historii w sprawie najmłodszych potrzebujących wsparcia, udało się zorganizować międzysektorową konferencję – podkreślił rektor UKSW prof. dr hab. Ryszard Czekalski. – UKSW dysponuje ogromnym kapitałem mądrości i wiedzy, i pragnie z tym wychodzić do społeczeństwa.

Jako przykład ks. prof. Czekalski podał zainicjowane przez naukowców z Instytutu Psychologii UKSW i działające z powodzeniem Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej podkreślił, że działania jednego resortu w dziedzinie wczesnego wspomagania dzieci i młodzieży nie są skuteczne. Dlatego zrodził się pomysł, aby zespolić działania kilku instytucji centralnych oraz innych podmiotów tak, aby stworzyć ogólnopolski system kompleksowej pomocy dzieciom. System będzie spójny, ale jednocześnie elastyczny i dostosowany do działań lokalnych.

O wsparciu dla dzieci i rodzin przy wykorzystaniu funduszy europejskich zapewniła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska – Jedynak.

Paweł Wdówik, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformował, że wydatki prorodzinne w budżecie państwa w tym roku będą stanowiły 4 % PKB (w 2015 było to 1,78%), o 30% procent zaś zmalał wskaźnik ubóstwa wśród rodzin 3+. – Zależy nam na dobru i wzmacnianiu rodziny, również tej z niepełnosprawnościami, po to aby zapewnić jej członkom pełny i normalny udział w życiu społecznym – zadeklarował wiceminister Wdówik.

Z kolei doradca prezydenta RP, dr hab. Marek Rymsza podkreślił znaczenie polityki deinstytucjonalizacji. – Chcemy ograniczyć placówki całodobowego pobytu długookresowego a jednocześnie wspomóc działania integracyjne, które są prowadzone w sposób środowiskowy. Mamy sporą infrastrukturę usług społecznych, ale problemem jest rozproszenie i jakość tych usług. To powinno być przedmiotem naszej wspólnej troski – wyjaśnił.

W panelach naukowych wzięli udział przedstawiciele instytucji centralnych, Komisji Europejskiej, samorządów oraz specjaliści realizujący zadania z zakresu pomocy rodzinie.

Drugiego dnia konferencji dyskutowano na temat pokonywania barier we wdrażaniu nowego modelu skoncentrowanego na rodzinie oraz wypracowaniu rekomendacji, dotyczących dalszych działań w tym zakresie.

25 września 2020