Przejdź do treści

Badania wdrożeniowe spółki UKSW

biomasabiomasaNaukowcy z UKSW opracują technologię odzysku niebezpiecznych odpadów, które staną się surowcami wtórnymi. Ten innowacyjny projekt wpisuje się w przyszłościowy model gospodarki o obiegu zamkniętym.

Chodzi o zanieczyszczone ropopochodnymi substancjami (olej kreozotowy) drewnianych podkładów kolejowych, słupów teleenergetycznych oraz gruntów wokół nich. Zostaną one oczyszczone w procesie fizyko-biologicznym z wykorzystaniem biomasy wyselekcjonowanych mikroorganizmów. Proces technologiczny pomoże zneutralizować zanieczyszczenia w warunkach kontrolowanych. Produktem finalnym będzie oczyszczone drewno, które zostanie ponownie wykorzystane w gospodarce.

Projekt zrealizuje zespół Międzywydziałowego Zakładu Biotechnologii Środowiska i Biogospodarki Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku UKSW w ramach Spółki Tech-Inno-Med, której zadaniem jest zacieśnienie współpracy pomiędzy Uniwersytetem a otoczeniem społeczno-gospodarczym poprzez wdrożenie innowacyjnych rozwiązań do gospodarki oraz komercjalizacja badań. Wartość projektu to ponad 380 tysięcy złotych.

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) jest ściśle powiązana z biogospodarką i dotyczy gospodarowania surowcami odnawialnymi. GOZ jest jednym z projektów przyjętej w 2017 roku przez polski rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 

 

02 października 2020