Projekt dr Justyny Marchewki-Długońskiej z Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku UKSW został uhonorowany grantem Narodowego Centrum Nauki.
Trójwymiarowa wizualizacja i morfometria cribra orbitalia w mikrotomofrafii komputerowej (mikro CT) – tak brzmi tytuł projektu, nagrodzonego w ramach programu Miniatura 4 (skierowanego dla badań indywidualnych). Jego celem jest ocena zmian wewnętrznej struktury stropu oczodołu w przypadku występowania zmian typu cribra orbitalia (CO). To jedne z najczęściej występujących stanów patologicznych, które pojawiają się na czaszkach, zwłaszcza dzieci.
Doktor Justyna Marchewka-Długońska jest adiunktem w Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku UKSW. We współpracy z Zakładem Fizyki Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, dokona oceny występowania badanych zmian i ich analizy pod względem stanu biologicznego, a także rekonstrukcji warunków życia osób, dotkniętych schorzeniem, ich diety czy przebytych chorób. Za pomocą mikrotomografii określi parametry tkanki kostnej stropu oczodołu w kolejnych stopniach zaawansowania CO. W rezultacie możliwe stanie się wyciągnięcie wstępnych wniosków dotyczących zmian morfologicznych stopu oczodołu. Na realizację projektu, który ma charakter badań pilotażowych przyznano 44 872 zł.